Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Tarabya Le Chic Konutları

Taha Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Tarabya lüks konut projesi denildiğinde İstanbul’da ilk akla gelen yerlerindendir. Ayrıca İstanbul’un en eski semtlerinden biridir. Tarihi 5. yy la dayanan Tarabya, o tarihlerde özel ikliminden ve doğasından dolayı terapi merkezi olmuştur. Denizden gelen kuzey rüzgarları sayesinde burası diğer bölgelere göre daha serindir. Osmanlı döneminde, 16. yüzyılda, adı keyifli yer manasında Tarabiye olmuştur. Günümüzde hala İstanbul’un en keyifli yerlerindendir.

Tarabya Le Chic Tarabya’nin çok özel bir bölgesinde, yeşile ve kısmen denize hakim manzaraya sahip tepede yer almakta olan kentsel dönüşüm projesidir. Kentsel dönüşüm projesi olmasından dolayı vaziyet planında blokların lekelerinin oluşumu ve yerleşimlerini belirleyen unsurlar olmuştur. Mevcut kullanıcılar ve dönüşümü yapan firmanın bütün istekleri, mimari bütünlük ve bölgeye uyumlu tasarım kriterleri ile bir araya getirilmiştir.

Arazi, ağaçların bulunduğu ve oldukça eğimli bir topografyaya sahipti. Bütün ağaçların rölöveleri ve nitelikleri çıkartıldı. Komşu parselde bulunan korunun devamı niteliğindeki ağaçlar bizim arazimiz içerisine de devam etmekte idi. Bu ağaçların korunması için arazinin bu bölgesine hiç yapılaşma düşünülmedi.

Bu ağaç ve yeşil doku ile var olan kısmı deniz manzarası da bir tasarım kriteri olarak blokların yerleşimi ve planların oluşumuna katkı sağladı. Manzaraya açılan cephelere büyük camlar, geniş balkonlar yerleştirildi.

Projede 14 adet blok bulunmaktadır. Blokların tümünde toplam 28 adet çatı dubleksi vardır. Her blokta 3 farklı tip daire tasarımı yapılmıştır. Kottan dolayı açığa çıkan daireler için geniş bahçe kullanımı oluşturulmaya çalışılmış, çatı dublekslerinde ise teras alanları tasarlanmıştır.

Projede ayrıca her daire için kapalı otopark ve sosyal tesis oluşturulmuştur.

Tarabya Le Chic bütün detayları çözülmüş bir projedir. Kullanılacak malzemeler en üst düzeyde ve kullanıcıların konforunu en üst düzeyde tutacak malzemeler olarak seçilmiştir.

Mimari tasarım yaklaşımımız, çağın tasarım ilkeleri doğrultusunda modern ve minimalist bir anlayışla şekillenmektedir. İç mekan tasarımında ise farklı kullanıcıların farklı zevklerine imkan tanıyacak esnek tasarım anlayışı benimsenmiştir.

Künye
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Denizbank GYO
Ana Yüklenici: Seba İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: DS Mimarlık
Proje Yöneticisi: Buket Tanrıverdi
Statik Projesi: Yapı Akademisi
Mekanik Projesi: ING Mühendislik
Elektrik Projesi: Tmf Mühendislik
Fotoğraf: Gökhan Somuncu, Eli Levi
Şantiye Yöneticisi: Kerem Kaan Hotoman, Cihan Ülüş
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2019
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 23,182 m²
Toplam İnşaat Alanı: 36,088 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Talha Haksever

Beyza Yazıcı

Buket Tanrıverdi