Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

1. Ödül, MAPFRE Genel Sigorta ve Genel Yaşam Yapı Kompleksi Davetli Mimari Proje Yarışması

MAPFRE tarafından Fındıklı'da yer alan firmaya ait parsellerde artan mekan ihtiyaçlarına cevap verecek yeni ofis ve yaşam alanlarının tasarımı için açılan davetli yarışmaya 5 ekip katıldı. 13/03/12 tarihinde sonuçlanan yarışmayı Kreatif Mimarlık kazandı.

Kreatif Mimarlık projeyi anlatıyor:

Güncel yaşamın gerekliliklerinin yanı sıra kentin kültürel, ekonomik ve coğrafi verileri de dikkate alınarak işverenin ihtiyaçlarına göre tasarlanan MAPFRE Sigorta'nın Fındıklı'daki yeni kompleksi, Salıpazarı’nın tarihi geçmişi ile uyumlu ve aynı zamanda bugünün var olan olumsuzluklarını değiştirmeye aday örnek bir yapı.

İstanbul‘un önemli ticari liman merkezilerinden biri olan Salıpazarı aksı, coğrafik konumunun avantajı ile önemli bir ticaret limanı olmanın yanı sıra İstanbul’un fethine kadar Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler’in ağırlıkta olduğu bir nüfusun ticaret hayatına da ev sahipliği yaptı. 19.yy sonlarına doğru Karaköy’den başlayıp Salıpazarı’na kadar olan bölge bankacılık merkezi olarak gelişmeye başladı. Osmanlı Bankası’nın bölgede merkezini açması ile birlikte İtalyan ve Avusturya sigorta şirketleri de şube ofislerini civarda açmaya başladılar. Bölge, 20.yy'da ticaret aktivitelerinin artması ile liman gümrük binaları, yolcu terminali, sigorta şirketleri ve deniz antreposu ile genişledi. 21.yy'a geldiğimizde, ülkenin değişen tüm ekonomik ve politik koşullarına rağmen bölge ulusal ve uluslararası önemli pek çok firmanın yanı sıra sigorta şirketlerinin de merkez ofislerine ev sahipliği yapmaya devam etmekte.

Kreatif Mimarlık tarafından tasarlanan Fındıklı'daki MAPFRE Türkiye Genel Sigorta ve Genel Yaşam Yapı Kompleksi'nde kullanıcıların hem iç mekan hem de dış mekanı verimli  ve konforlu kullanabilir olmalarına dikkat edildi. Yeni kompleks yedi bitişik parsel içinde, ikisi mevcut üçü yeni olmak üzere beş farklı yapı bloğundan oluşmakta. 

Mapfre Genel Sigorta’nın ofis birimlerinin yer aldığı, Meclis-i Mebusan Caddesine cephesi olan ve araç ve yaya trafiğinin içeri alındığı A Blok, yapı kompleksinin ana girişini içermekte. Tüm kompleksi sosyal olarak birbirine bağlayan bir yapı olarak tasarlanan B Blok ise Mapfre Genel Yaşam’ın ofis birimlerinin yanı sıra bir iç bahçe çevresinde seminer salonu, eğitim salonları, personel restoranı, kafe ve çok amaçlı davet alanını içeriyor. Tüm birimlere hizmet veren hukuk departmanı, farklı kotlardan doğrudan ilişkili sağlık kulübü ve kütüphanenin de yer alacağı C Blok'ta yer alırken, arsa sınırları içinde kalan mevcut binalar ise cephe yenilemesi ve kapsamlı bir renovasyon geçirecek. Bunlardan D Blok uzun süre için gelen misafirlere konaklama amacı ile, E Blok ise yakın bölgede çalışan acente ofislerine hizmet verecek.

Künye
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: 1. Ödül
İşveren: Mapfre Genel Sigorta ve Genel Yaşam

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aydan Volkan

Selim Cengiç

Onur Arat

Erhan Yıldız

Sinan Günay

Mehmet Ziya Alpertong