Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

LÖSEV Lösemili Çocuklar Kenti

Ankara İncek'te yapılması planlanan LÖSEV'e ait sağlık kompleksi 90.000m2 kapalı alana sahip hem genel hastalara hizmet veren hem de onkoloji alanında uzmanlaşan bir hastane binası olarak tasarlanmış.

Helikopter pistine, acil ve yoğun bakım ünitelerine sahip 280 yataklı bu yapının bir diğer özelliği ise hizmet alanlarının yarısının çocuk hastalara ayrılacak olması. Tam teşekküllü 70 polikliniğe sahip olacak LÖSEV hastanesinin genel ve onkoloji poliklinikleri, hasta odalarındaki gibi çocuklar ve erişkinlerin ihtiyaçları düşünülerek özel olarak tasarlanmış.

Kompleksin diğer bir önemli yapısı ise özellikle onkoloji ve çocuk hastalarının refakatçilerinin konaklayabileceği 160 yataklı bir konaklama yapısı. 13 katlı konaklama yapısı, hasta yakınları hastaneden uzaklaşmadan ama konforlu bir şekilde uzun süreli konaklama ihtiyaçlarını giderebilecek şekilde planlanmış. Fonksiyon ihtiyaçlarına göre oldukça küçük bir araziye yerleşen LÖSEV sağlık kompleksinde ayrıca bir de dört katlı eğitim yapısı bulunmakta. Bu alçak katlı eğitim bloğu ise anaokulu, ilkokul ve ortaokul-lise eğitimi verilebilecek şekilde tasarlanmış. Araziye ustaca konumlandırılan bu üç yapının tüm cephelerinin her zaman gün ışığı almasına ve zemin kotlarında rahat bir yaya ve araç trafiğinin çözülmesine özellikle dikkat edilmiş.

Eğitim ve konaklama bloğunun girişlerinin ve önündeki meydanın arazi yanındaki çocuk parkına yakın konumlandırılması ile hastane girişinin bağımsız olarak çalıştırılmasına imkan sağlıyor. Sağlık
kompleksinde ayrıca LÖSEV vakfına gelir getiren el ürünlerinin üretilebileceği hobi evleri de ayrı bağımsız birimler olarak tasarlandı ve hastane girişine yakın bir şekilde konumlandırılmış.

Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Diğer Sağlık Yapıları
İşveren: Lösemili Çocuklar Vakfı
Peyzaj Mimarlığı: ON Tasarım
Statik Projesi: Erduman Mühendislik
Mekanik Projesi: GN Mühendislik
Elektrik Projesi: HB Teknik Elektrik Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
Arsa Alanı: 90.000,00 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aydan Volkan

Selim Cengiç

Onur Arat

Mehmet Ziya Alpertong