Other Works
Similiar Projects

Kayseri Residence

Proje Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde, yeni yapılan Talas yolu üzerinde Erciyes Üniversitesi'ne yakın bir konumda. Erciyes manzarasına da sahip arsa üzerinde Kayseri'nin ilk ekolojik binası olacak şekilde tasarlanmış.

Erk Residence projesi 14 kattan oluşan, birbirine bitişik iki blok ve dört adet 6+1 dubleks, 52 adet 5+1 daireden oluşurken; 420 m²'lik daireleri ile Kayseri'nin en büyük konutlarına sahip olma özelliğini taşımakta.

Binanın ön cephesi boyunca, dört dairenin ortak kullanımına ait 50-60 m²'lik eğrisel formda geniş kat bahçeleri tasarlanmış, bu sayede doğanın ve yeşilin bina içerisinde sürekliliği sağlanmıştır. Binadaki teraslar önü kapanmayacak Erciyes Dağı manzarasına sahiptir. Kat merdiveni cam ile çerçevelenmiş böylece teraslardan gelip kat holüne kadar yayılan yeşil dokunun merdiven ile görsel ilişkisi sağlanmıştır. 68,5 m² salonu, 28 m² mutfağı ve her yatak odası için ayrı olan banyoları ile geniş mekanlara sahip bu dairelerde, ebeveyn yatak odalarına da ayrı özen gösterilmiş cam ile ayrılan banyolarında jakuzi ve buhar odaları tasarlanmıştır. Mutfak ve oturma odası birarada düşünülmüş, iki mekân arasında geçiş sağlanarak bu mekânların birlikte kullanılması sağlanmıştır.

Residence'ın zemin katında, bina kullanıcılarına hitaben kapsamlı ve konforlu bir sosyal tesis planlanmış, fitness center, yoga-plates salonları, kapalı yüzme havuzu, sauna, buhar odası, Türk hamamı, şok duşları ve kafe gibi bir spa merkezinde olması beklenen tüm fonksiyonları barındıran rahat ve kullanışlı mekân olarak çözülmüştür.

İç mekânları kadar çevre düzeninde de doğaya karşı hassas davranılmış, su ile yeşilin birleştiği bir çocuk parkına ve dinlenme köşelerine sahip peyzajı ile dış mekânlara da işlev kazandırılmıştır. Otoparklar yer altında çözülerek peyzaja geniş yer ayrılmış, her dairenin iki araçlık alanı olacak biçimde ve misafir araçları düşünülerek planlanmıştır.

Details
Project Location: Melikgazi, Kayseri
Project Type: Apartment
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Erk Mühendislik
Structural Project: Erk Mühendislik
Mechanical Project: Erk Mühendislik
Electrical Project: Erk Mühendislik

Pin It
Architectural Offices
Architects

Sabri Paşayiğit

Ertuğ Yenidemir
Contributing Architect(s)
Pınar Karaman
Gizem Candemir
Elif Zeyrek