Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Limak Tarsus Otel

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde yer alan ve Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından inşa edilip işletilecek olan Tarsus Otel Projesi yapımı, başlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı'na 45km uzaklıkta bulunmaktadır.

Bulunduğu bölge, atıl olarak duran ve Caretta Caretta'ların yumurtlama alanı olan sahil bölgesine yakın olup, sahil ile arayı yeşil bitki örtüsü bandı ve Berdan Çayı ayırmaktadır.

202.500 m²'lik proje alanına sahip olan otel yatırımı için planlama iki fazlı olarak yapılmıştır. Otel kompleksinin birinci fazı 5 Yıldız, ikinci fazı ise 4 Yıldız olarak planlanmıştır.

Otel kompleksinin tasarımında; otel, eski kasaba, villalar, kongre merkezi, spa ve sosyal tesisler ana hacimleri oluşturmaktadır.

Tasarımın en belirleyici noktası denizin proje alanına uzak olmasıdır. Nerdeyse hiç eğimin olmadığı arazide, tüm hacimleri çerçeveleyen hem peyzaj unsuru olarak kullanılan hem de misafirlerin kullanımına hizmet edecek olan; iyi bakteriler ve bitkilerle kendi kendini temizleme özelliği bulunan, kimyasal madde kullanımını gerektirmeyen ve misafirlere tamamen doğal yaşam olanağı sunan bir "Biyolojik Gölet" tasarlanmıştır. Tasarımda, tüm hacimler bu gölete doğru yönlendirilmiş ve ilişkileri kurulmuştur.

Tasarımında yerel mimari unsurlarının dikkate alındığı Tarsus Otel Projesi'nde bahçe, sokak ve meydancıklar "eski kasaba" ve "villalar"ın olduğu bölümlerde kullanılan ana mekânlar, kemerler sütunlar ise kullanılan ana unsurlar olarak göze çarpmaktadır. Arazinin düz olması sebebi ile yaratılan, kullanıcıya farklı deneyimler ve vistalar sağlayan yatay ve düşey hareketler Tarsus yerel mimarisinde de göze çarpmaktadır.

  • "Otel": Yerel mimariden referans alınarak, insan ölçeğine saygılı durarak tasarlanmış modern yapı bloğudur. Dolu-boş ve yükseklik farklılıkları ile misafirlerin birbirlerinden farklı deneyimler yaşayabilmesi sağlanmış ve yerel mimarinin çizgileri de bu şekilde korunmaya çalışılmıştır.
  • "Eski Kasaba" ve "Villalar": Geleneksel mimarinin ön planda olduğu, dışarı ile ilişkisi kesilmeden, kendi içerisinde daha özel mekânlar yaratılmış olan bahçe, sokak ve meydancılar gibi unsurların kullanıldığı hacimlerin yaratılması üzerine tasarlanmıştır. Malzeme olarak doğal taş ve ahşap kullanılmıştır.
  • "Kongre Merkezi": Malzeme olarak doğal taş kullanılan, 600 kişinin kullanımına imkân sağlayan ve aynı Spa gibi otel misafiri de olmayanları ağırlayamaya elverişli olan bu iki merkez, ulaşımın kolay sağlanabilmesi nedeni ile proje alanının daha çeperinde, araç yoluna yakın bir zonda tasarlanmıştır.
  • "Spa": Proje alanının çeperine yakın bir zonda olması sebebi ile diğer ünitelerden daha farklı, modern bir formda tasarlanmıştır. Cephesinde tamamen ahşap malzeme kullanılan Spa merkezi içerisinde; açık-kapalı yüzme havuzu, buhar odaları, sauna, hamam gibi aktiviteleri barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Spa Merkezi'nde 690 m²'lik bir fitness salonu da bulunmaktadır.

Dört farklı oda tipinin bulunduğu Tarsus Otel Projesi'nde standart odalar, misafirlerin konforu düşünülerek yaklaşık 50 m² olarak tasarlanmıştır.

Otel bölümü ile "Eski Kasaba" ve "Villalar"ı birbirinden ayıran en önemli özellik, otel kısmında yaya sirkülasyonunun içeriden sağlanmasıdır.

Kongre Merkezi'inin yanında bulunan 4.400 m²'lik alan düğün gibi açık hava organizasyonlarının gerçekleşmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlamıştır. Amfitiyatro, açık hava diskosu, aquapark, açık - kapalı restaurantlar, yüzme havuzu ve çocuk oyun alanları da Tarsus Otel Projesi için tasarlanan diğer aktivite alanlarıdır.

Künye
Proje Yeri: Tarsus, Mersin
Proje Tipi: Otel / Motel
İşveren: Limak İnşaat
Ana Yüklenici: Limak İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: Ağustos 2012
Arsa Alanı: 82.142 m²
Toplam İnşaat Alanı: 202.500 m²

Pin It
Mimar

Sabri Paşayiğit

Ertuğ Yenidemir

Gökhan Gerkuş