Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Paşaköy Konutları

İstanbul metropolünün Sancaktepe ile Sultanbeyli bölgeleri arasında kalan proje alanı halihazırda üretim tesisleri, lojistik yapılar ve düşük yoğunluklu konut yerleşimlerinin karakterize ettiği kırsal bir bölgede yer alıyor.

Arsanın su koruma havzasınına yakınlığı, yüksek yoğunluklu bir yapılaşmanın önüne geçmekte. Dolayısı ile tasarlanan konutlar ağırlıklı olarak 2-5 kat arasında değişen, çeşitlenmiş alçak yapılardan oluşuyor. Bunların yanında az sayıda 12-14 katlı nokta bloklar yer almakta. Konut blokları arasında kalan açık alanlar aktif bir kullanımı teşvik eden ve komşuluk ilişkilerini teşvik eden bir mekansal kurguya sahip.

Yerleşimin kuzeyinde yer alan otoyola paralel olarak düzenlenen alışveriş birimleri bir yandan konut yerleşimini hakim rüzgara ve gürültüye karşı korurken bir yandan da yeterli düzeyde mahremiyet sağlamakta. Proje, alışıldık, çevresinden yalıtılmış bir kapalı site kurgusunu kıran, kendi güvenliğini konut sakinlerinin günlük yaşantısı içinde doğal olarak sağladıkları bir yaşantıyı hayata geçirmeyi hedefliyor. Paşaköy Yerleşimi, çevresini hızla saran TOKİ bloklarının dayattığı düzene ve aynılaşmaya alternatif bir cevap niteliğinde.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Sancaktepe
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
İşveren: Yapı Konut A.Ş.
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Arsa Alanı: 74.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 100.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Cem İlhan

Tülin Hadi

Sedef Zorbozan

Aydoğan Özsoy