Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Arttırılmış MekansallıkDisiplinlerarası ekip RAP PAR'ın Sidney Laneway Sanat ve Kent Mekanları 2012 (Laneway Art and City Spaces 2012) programı paralelinde Abercrombie Sokağı için geliştirdiği Artırılmış Mekansallık'tan (Augmented Spatiality) bahseden ses ve ışık yerleştirmesi, dijital medya ve çevre bilincinin daha önce olmadığı kadar öncül bir şekilde gelişmesine ve böylelikle erişilebilen kentsel çevrenin biçimsel niteliklerinin deneyimlenmesini araştırıyor. Sosyal medya ve küresel ticaretin yerin sınırlarını aşmasıyla bunun kültüre olan etkisi, yer odaklı deneyimlerin ve mekansal farkındalığın önemini vurguluyor.

Küratör Pelin Derviş, Sidney ve İstanbul'un özel ortam niteliklerini farklı kentsel deneyimler olarak ortaya koymak ve kültürel bir değiş-tokuş yaratmak için, örneklenmiş ortam niteliklerini, birbirlerine yanıt veren bir diyalog şeklinde birleştiriyor. Sonuç ise; iki şehri ziyaretçiler için paylaşılabilir deneyimler halinde harmanlıyor, Sidney ve İstanbul'un diyaloğu, mekansal bir anlatı şeklinde çerçevelenerek, Abercrombie Sokağı'ndan geçenler için stanbul'un sesleri ses dizileri, sıkıştırmalar, ağ geçitleri ve uzatmalar şeklinde örnekleniyor. Şanal Mimarlık tarafından geliştirilen projenin mimari yaklaşımı, "hat"tı gerçeklik ve algı anlamında hacim, geometri, diyafram ve şekil yaratan bir öge olarak kullanıyor. Yerleştirme sadece geometrik bir müdahale olarak algılanabilmesinin yanı sıra, sokaktan geçen insanlarla geometrinin genişleyerek İstanbul sokaklarındaki ivmeyle bağlantıya da geçebiliyor. Sanatçı Refik Anadol, İstanbul sokaklarından toplanan ortam sesi verilerini ses ve ışık kompozisyonları yoluyla geometrik olarak görselleştiriyor. Kompozisyonlarındaki sıralama parçaları, onların iç içe geçen mekansallık ve dizilimleri yoluyla bir bütün olarak ortaya koyuyor. Bu durumu izleyiciler, sokaktan geçerek mekanda hareket ederken deneyimleyecekler.

Disiplinlerarası ekip RAP PAR'ın Sidney Laneway Sanat ve Kent Mekanları 2012(Laneway Art and City Spaces 2012)programı paralelinde Abercrombie Sokağı için geliştirdiği Artırılmış Mekansallık'tan(Augmented Spatiality) bahseden ses ve ışık yerleştirmesi, dijital medya ve çevre bilincinin daha önce olmadığı kadar öncül bir şekilde gelişmesine ve böylelikle erişilebilen kentsel çevrenin biçimsel niteliklerinin deneyimlenmesini araştırıyor. Sosyal medya ve küresel ticaretin yerin sınırlarını aşmasıyla bunun kültüre olan etkisi, yer odaklı deneyimlerin ve mekansal farkındalığın önemini vurguluyor. Küratör Pelin Derviş, Sidney ve İstanbul'un özel ortam niteliklerini farklı kentsel deneyimler olarak ortaya koymak ve kültürel bir değiş-tokuş yaratmak için, örneklenmiş ortam niteliklerini, birbirlerine yanıt veren bir diyalog şeklinde birleştiriyor. Sonuç ise; iki şehri ziyaretçiler için paylaşılabilir deneyimler halinde harmanlıyor, Sidney ve İstanbul'un diyaloğu, mekansal bir anlatı şeklinde çerçevelenerek, Abercrombie Sokağı'ndan geçenler için İstanbul'un sesleri ses dizileri,sıkıştırmalar, ağ geçitleri ve uzatmalar şeklinde örnekleniyor.Şanal Mimarlık tarafından geliştirilen projenin mimari yaklaşımı, "hat"tı gerçeklik ve algı anlamında hacim,geometri, diyafram ve şekil yaratan bir öge olarak kullanıyor. Yerleştirme sadece geometrik bir müdahale olarak algılanabilmesinin yanı sıra, sokaktan geçen insanlarla geometrinin genişleyerek İstanbul sokaklarındaki ivmeyle bağlantıya da geçebiliyor.Sanatçı Refik Anadol, İstanbul sokaklarından toplanan ortam sesi verilerini ses ve ışık kompozisyonları yoluyla geometrik olarak görselleştiriyor. Kompozisyonlarındaki sıralama parçaları, onların iç içe geçen mekansallık ve dizilimleri yoluyla bir bütün olarak ortaya koyuyor. Bu durumu izleyiciler, sokaktan geçerek mekanda hareket ederken deneyimleyecekler.

Harita
Künye
Proje Yeri: Sydney, Avustralya
İşveren: RAP PAR
Danışman: Sebastian Neitsch, Kerim Karaoğlu
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2012

Pin It
Mimar

Alexis Şanal

Pelin Derviş

Refik Anadol
Yardımcı Mimar(lar)
Orkun Beydağı