Other Works
Similiar Projects

Asma Kat Pergola ve Açık Çalışma Alanları

Asma Kat Pergola ve Açık Çalışma Alanları projesi, MEF Üniversitesi, Tasarla ve Yap! Stüdyosu kapsamında Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından 26 Haziran - 30 Temmuz 2019 tarihleri arasında tasarlanarak uygulandı.

Asma Kat, çevresinde kalan her şeyle arasında bir şeffaflık tanımlamakta. Tek bakışımızda birkaç kareye sığıyor her şey adeta. Basit bir dolaşımı, etkileyici (kullanışlı) ve sade mekânları gösterir nitelikte. Yatay düzlemde konumlanan platformların oluşturmuş olduğu farklı mekansal ve zamansal deneyim zenginliği kolayca hissedilmekte. Mekan kurgusu ve farklı işlevlere sahip platformlar ile bağlam ve duyular arasında bir bağ kurmayı amaçlayan projenin esas vurgulamak istediği; aynı mekanın farklı amaçlar için kullanılmasına imkan vermesidir. Böylelikle Asma Kat; kullanıcılar arasında rastlantısal etkileşimler oluşturarak anı yaşamamızı sağlamaktadır.

Çevresini ve doğayı daha iyi algılayabilmek adına tasarlanan Asma Kat projesinin en önemli tasarım girdilerinden bir tanesi; konumlandığı arazide bulunmakta olan asmadır. Projedeki düşey strüktürlere tutunarak var olan ’asma’ pergola ile bir bütün olarak algılanmaktadır. Bu sayede asmanın oluşturmuş olduğu ışık ve gölge oyunu, kullanıcılar ile etkileşime geçmesine olanak sağlamıştır. Böylelikle doğanın bir parçası olan asmayı projeye dahil ederek kullanıcılara doğa ve yapı arasında simbiyotik bir yaşantı sunulmuştur.

Details
Project Location: İstanbul, Sarıyer
Projcet Manager: Ubeydullah Yaşar, Yusuf Aras Kalkan, Osman Faruk Akkum, Tunahan Çelen
Project Start Date: 2019
Project End Date: 2019
Construction Start Date: 2019
Construction End Date: 2019
Building Plot Area: 120 m2
Total Construction Area: 60 m²

Pin It
Architects

Bahar Adlı

Burcu Albayrak

Deniz Sinem Oğus

Derya Han

Elif Şevval Yılmaz

Fatma Kevser Aksoy

Gizem Eryılmaz

Hilal Güney

Irmak Yelok

Kaan Berk Kaya

Mehmet Berkay Erbaşı

Mustafa Güney

Neslihan Bıyıklı

Selahattin Biberoğlu

Selen Ağaoğlu

Zeynep Çifcibaşı