+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

OYAK Buca Konutları

OYAK Buca Konutları, İzmir Körfezine hakim Buca sırtlarında bir vadinin iki yamacına yayılmış bir konut projesi olarak farklı etaplarda inşa edilmek üzere planlanmış.

MuuM Mimarlık projeyi anlatıyor:

Kullanıcıların konut ve sosyal yaşantılarına yönelik olanaklarının geliştirilmesi temel düşüncesi ile sosyal alanların yer aldığı ana avlu etrafında gelişen bir kurgu dahilinde planlanmıştır. Erişimi kolay, sosyal donatıları ve geçiş mekanları ile kullanıcılarına farklı olanaklar sunan bir yapı grubu olması hedeflenmiştir.

Tamamlanmış olan 1. etapta sosyal alanlar ve yüzme havuzu, avlu ortasında kullanıcıların biraraya gelebilecekleri, arazinin farklı kotlarından kolayca ulaşılabilen bir platform oluşturmaktadır.

Yaz aylarındaki iklimin zorlayıcı etkilerini hafifletmek üzere hakim rüzgarı kesmeden, manzaraya açılan bir tasarım ortaya konmuştur. Topografyanın getirisi olarak ortaya çıkan, eğime oturan bloklar için alt zemin ve üst zemin katlardan girişler sağlanmıştır. Tüm katlar galeri ve ışıklıklar ile birbirine bağlanmıştır. Bu ışıklıkların aynı zamanda rüzgar bacası olarak blok içlerindeki doğal hava sirkülasyonunu hızlandırması kurgulanmıştır.

Araç trafiği arsa çeperinde çözümlenerek bloklar arasında mümkün olduğunca büyük yeşil alanlar elde edilmiştir. Yerleşke genelinde ele alınan “avlu-bahçe” kurgusunun sonucu olarak avlularda başlayan yeşil dokunun, blok hollerinde oluşturulan galerilerde sürekliliğin sağlanması kurgulanmıştır.

Tünel kalıp sisteminin alışılageldik kısıtları, yapı kütlesinde oluşturulan boşluklar, geniş açıklıklar, konsollar vb. akılcı çözümler ile esnetilmiştir. Cephe düzenindeki tekrar etkisi ve gridal kompozisyonun sürekliliği, kullanılan kontrast renkler ve dolu-boş oranlarıyla monotonluktan sıyrılarak yapıların nitelikli bir dokuya bürünmesi sağlanmıştır.

Proje genelinde kat holleri, günlük hayattan, özel hayata geçiş mekanı olarak ele alınmıştır.* Tüm bloklarda kat holleri, cepheye açılmış, gün ışığı ile yaşayan mekanlar planlanmıştır. Kat hollerinde oluşturulan galeri boşlukları ve ışık bacaları ile mekan zenginliğinin yanında komşuluk ilişkilerinin güçlenmesi kurgulanmıştır.

Proje, tasarım aşamasından uygulama aşamasına kadar  BIM platformunda LOD 300 seviyesinde tamamlanmıştır.

Map
Details
Project Location: İzmir, Buca
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Oyak İnşaat
Ana Yüklenici: Oyak İnşaat, 24,160 m2
Peyzaj Mimarlığı: AARTI
Structural Project: Anıt Mühendislik
Mechanical Project: NU Mühendislik
Electrical Project: Onmuş Elektrik
Plumbing Project: 24,160 m2
Altyapı Projesi: NU Mühendislik
Photography: Cemal Emden
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2013
Construction Start Date: 2013
Construction End Date: 2015

Pin It
Architectural Offices
Architects

Murat Aksu

Umut İyigün

Yury Startsev

Hüseyin Çiğdem

Melis Muratoğlu

Naciye Sevgül

Esat Ertemir