Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Elissa Stampa Tekstil Tasarım Atölyesi

Bir iş merkezinin ara katında yer alan ve jenerik bir plana sahip olan 360 m²'lik mekan, tekstil tasarımcılarına yönelik yaratıcı ve sıcak bir ofis olarak tasarlanmış.

slash architects, projeyi anlatıyor:

Tekstil üzeri baskı ve modelleme konusunda uzmanlaşmış ofis tasarımında bu samimi ortamı kurgulamak için malzeme ve dokularda doğal tercihler yapıldı. Bu sayede çalışanların ofise her gün keyifle geldiği tasarımlarına ilham veren bir mekan tasarlanmış oldu.

Ofisin girişinde yer alan ahşap paneller bir yandan yarı bölücü görevini görürken bir yandan da sezonun renklerinin kumaşlar ile sergilendiği bir sergi duvarı ile ziyaretçileri karşılıyor. Giriş bölümünde yer alan ufak bir beklemede bizi karşılayan yeşil raflar ise tasarım ofisinin organik yapısını simgeler nitelikte.

İki ana tasarım ekibinin çalıştığı benzer özellikteki açık ofis mahalleri ve toplantı odası olarak da kullanılan showroom ofisin ana programını oluşturmaktaydı. Tasarımcılar, ana sirkülasyon aksını açmayı ve sirkülasyonun bir tarafında ofis mahallerini kurgularken diğer bir tarafında destek birimlerini ve showroom’u yerleştirmeyi planladılar. Ana aksın sonunda yer alan dinlenme bölümü de tüm ofis çalışanlarının ziyaret ettiği yeşil bir alan olarak tasarlandı.

Ana sirkülasyonun bir deneyim koridoru olarak hayal edildiği bu kurguda, koridora bakan tüm ofislerin bölücüleri şeffaf bırakıldı. Ofislerin cephelerinde yer alan kitaplıklar ise ofis içi iletişimi sağlayan vitrinler olarak tasarlandı. Narin metal taşıyıcılar ve doğal ahşabın birlikteliği ile tasarlanmış bölücüler ile açık ofislerdeki işleyiş deneyimlenebilirken; bir yandan da mahremiyet sağlanmıştır. Bünyesinde ayna, kumaş sepetleri, dosyalama sistemleri ve sezona dair görseller barındıran bu bölücüler ofis çalışanlarının gündelik işleyişlerine hizmet eden fonksiyonları içerir özellikte. Ofislerin baktığı koridorda yer alan brüt bir hissiyata sahip duvarlar ise ofis çalışanlarına ilham veren görsellerle desteklendi.

Ofislerin yanı sıra mekanın belki de en çok ziyaret edilen kısmı olan showroom markanın kimliğini öne çıkarır şekilde düşünüldü. Sirkülasyon aksının sonuna doğru boylu boyunca bizi bir vitrin ile karşılayan hacim, tüm iç duvarları boyunca sergilenen kartelalardan oluşmakta. Tüm kartelaların ve farklı tür kumaşların ulaşılabilir olduğu düzenli bir showroom tasarımı ofis içi çalışma verimini arttırırken bir yandan da yaratıcılığı destekler nitelikte. Yeşillikler ile iç içe olan vitrinler, ofisin gündemine göre değişiklik gösteren esnek bir yapıda tasarlandı.

Tasarım ofisinin sürdürülebilir malzeme kullanımı ve tasarım çizgisi de göz önünde bulundurularak mekana yansıtıldı. Kullanılan doğal malzemeler antrasit detaylar ile birleştirilerek dinamik ve minimal dokunuşlar ile mekana yansıtıldı.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Güngören
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Elissa Stampa
Ana Yüklenici: Aks Mimarlık İnşaat
Fotoğraf: Alt kat Architecutral Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 360 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Şule Ertürk

İpek Baycan Magriso

Nergis Kahraman