Other Works
Similiar Projects

Kalecik Kültür Merkezi

Proje, Kalecik şehir merkezinin güney çeperinde oluşturulan yeni rekreasyon alanında yer almakta ve alandaki sosyal kullanımları tamamlamaktadır.

Özellikle şehir dışından yoğun ziyaretçi talebi çeken bölgede önerilen bu merkez, biri çok amaçlı salon, diğeri de konferans salonu olan 2 büyük toplanma hacminin yanı sıra gençlik merkezi ve sergi salonları gibi kent hayatına günlük bazda katkıda bulunacak programlar içermektedir.

Projenin kuzeydoğu yönünde başlayan rekreasyon alanından gelen yaya trafiği, yapı boyunca işlevleri kurgulayan sürekli bir dolaşım döngüsü ile sürdürülür. Yapı kullanıcıları, yapının önünde oluşturulan çağdaş bir revak yorumu ile yapı içerisine alınır ve içerideki “iç sokak” kurgusuna dahil olurlar.

Giriş kotunda büyük hacimli işlevlere ulaştıran iç sokak bir amfitiyatro aracılığıyla alt kata iner ve kullanıcıları gençlik merkezi işlevlerine ulaştırır. Yapının rekreasyon alanına açılan cephesinde sonlanan iç sokak, yapının dış çeperinden yeniden giriş kotuna bağlanarak yapının temel işlevsel kurgusunu tamamlar.

Yapı tasarımında başta bölgede üretilen doğal taş olmak üzere yerel malzemelerin kullanımına ağırlık verilmiştir. Enerji korunumu ve geri-dönüşüm alanlarında yapının sürdürülebilirliğine özellikle dikkat edilmiştir.

Details
Project Location: Kalecik, Ankara
Project Type: Cultural Center
Proje Tipi Grubu: Kültür
Employer: Kalecik Belediyesi
Consultant: Özün Proje, Beşeli Mühendislik, MPY Mühendislik
Structural Project: Özün Proje
Mechanical Project: Beşeli Mühendislik
Electrical Project: MPY Mühendislik
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Building Plot Area: 6,025 m²
Total Construction Area: 6,545 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Onur Özkoç

Heves Beşeli

İrem Senem Büyükkoçak

Öykü Varlı

Elif Köse