Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Van Edremit Tesisleri

T.C.K. 11. Bölge Müdürlüğü Edremit Tesisleri, Ekim 2011 yılı Van Depremi’nden sonra, kamu yapılarının yeniden yapılanma alanı olarak seçilen; Van-Erciş Karayolu üzerinde, Edremit mevkiinde projelendirilmektedir.

Çok eğimli bir yapıya sahip olan arsa 3 zon olarak planlanmıştır:

  1. Zon: İdare tesisleri ve bağlantılı birimler (atölye ve depo alanları)
  2. Zon: Sosyal yapılar (misafirhane, spor salonu, cami, kreş, market ve rekreasyon alanları)
  3. Zon: Lojmanlar

Binaların yerleşimleri arazi eğimi ve manzara yönü dikkate alınarak tasarlanmıştır. Arazi eğimini iyi değerlendirebilmek için farklı kotlarda platolar oluşturulmuştur.

1. Zon (İdare ve Bağlantılı Birimler)

Bölge Müdürlüğü Binası tasarlanırken; arazi yapısı ve manzara yönüne uygun olarak, lineer planlamaya gidilmiş, ofisler tek koridor düzeninde tasarlanmıştır. Yapı, arazi kotlarına bağlı olarak 2 alt zemin, zemin ve 2 kat olarak planlanmıştır. 2. alt-zemin katta; esas girişten bağımsız olarak, Konferans Salonu, Protokol Girişi ve Fuaye çözülmüştür. Müdürlük ve Personel Esas Girişi zemin kat, ön cepheden verilmiştir.

Ön cephede yer alan galeri boşluğuna bakan ana merdivenlerin ilişkilendirdiği, zemin, 1 ve 2. katlarda ofisler planlamıştır.

Araştırma Binası, Bölge Müdürlüğü Binası’nın devamında yer almakta ve iki yapı cephe olarak bütünlük sunmaktadır.

Makine İkmal Tesisleri; 2 platoda konumlandırılmıştır. 1. platoda; Ambarlar, İşçi Soyunma, Saha amirliği, Tamir Bakım ve Akaryakıt Binaları, 2. platoda ise; Büyük atölye ve Yardımcı Atölyeler yer almaktadır. Atölye ve ambarları kullanacak olan büyük araçlar için araziye 2. bir kontrollü giriş verilmiştir.

2. Zon (Sosyal Yapılar)

Misafirhane Binası, önde, ana girişe yakın konumdadır. Üst kotta Misafirhane Girişi, alt kotta ise İşçi ve Memur Yemekhane Girişleri bağımsız olarak yer almaktadır. Misafirhaneye ait Yemek Salonu, Mutfak, Berber, Kuaför, Revir gibi ortak kullanım alanları, zemin katta tasarlanmıştır. İşçi ve Memur Yemekhaneleri, Ortak Mutfakları ve manzaraya yönlenmiş Açık Teraslar alt zemin kattadır. 1. katta TV-Dinlenme Salonu, Misafir Özel Yemek Salonu ile 12 adet 2 kişilik, 4 adet 3 kişilik yatak odası yer almaktadır. 2. katta ise, 12 adet 2 kişilik, 4 adet 3 kişilik yatak odası ve 2 adet özel oda tasarlanmıştır. Toplam 34 adet oda vardır, tüm odalar ve salonlar göl manzarasına hakimdir.

Spor Salonu, Cami, Kreş ve Market arazinin doğal eğimi değerlendirilerek projelendirilmiştir. Binaların arkası doğal platoya oturtulmuş; açık spor alanlarının da bulunduğu üst platodan Spor Salonu Girişi verilmiş, alt platoda ise Cami ve Kreş Avluları oluşturulmuştur.

3. Zon (Lojmanlar)

Müdür ve Personel Lojmanları, 6 daireden oluşan 3 katlı bloklar olarak tasarlanmıştır. 19 bloktan oluşan Personel Lojmanlarında toplam 114 daire bulunmaktadır. Müdür Lojmanı ise 6 daireli tek bloktur. Farklı kotlara oturan bloklarda, tüm daireler göl manzarasına hakimdir. Bitişik nizam bloklar arasında, çocuklar ve büyükler için oyun ve toplanma alanları tasarlanmıştır. Arazinin eğiminden faydalanarak; otoparklar toprağa gömülü olarak konumlandırılmıştır.

Yerleşke içerisinde farklı fonksiyonları içeren yapılar, bakım gerektirmeyen uzun ömürlü yapı malzemeleriyle ortak bir dile kavuşturulmuştur. Cephelerde, doğal bir malzeme olan terracotta ve alüminyum kompozit panel, çatılarda ise titanyum-çinko kaplama malzemesi kullanılmıştır.

Künye
Proje Yeri: Van, Van Edremit, AGM Mühendislik
Proje Tipi: Kamu Yönetim Binası
Proje Tipi Grubu: Kamu
İşveren: Karayolları Genel Müdürlüğü
Proje Yöneticisi: Neşe İtez, Aytek İtez
Statik Projesi: Tekno Dizayn Mühendislik
Mekanik Projesi: Yazman Mühendislik
Elektrik Projesi: As Mühendislik
Tesisat Projesi: Yazman Mühendislik
Çelik Projesi: Tekno Dizayn Mühendislik
Altyapı Projesi: AGM Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 168,600 m2
Toplam İnşaat Alanı: 65,422 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Aytek İtez

Neşe İtez