Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kayseri Batı İlçe Terminali

Kayseri Batı İlçe Terminali Bahadır Kul Architects tarafından 2007 yılında tasarlandı.

Bahadır Kul Architects projeden şöyle bahsediyor:

"Kayseri kentinin ilçeleri ile ulaşımını sağlayan firmaların kent merkezinde farklı bölgelerde varoluşlarının getirdiği ulaşım sıkıntısı ve bu araçların kent merkezinde yarattıkları trafik yoğunluğunu azaltmak için bir ilçe terminali oluşturma fikri doğmuş, bu amaçla kentin batısında bulunan ilçe ve köylerden gelen araçların kullanacakları batı ilçe ve köy terminali tasarlanmıştır. Bu yapı kent merkezine 8 km uzaklıkta eski çevre yolu üzerinde yeni şehirlerarası otobüs terminalinin de bulunduğu arazide tasarlandı. Kentin kuzeyinden geçen yeni çevre yoluna olan bağlantı kolaylığı, mevcut şehirlerarası otobüs terminali ile bağlantısı ve yakınından geçen raylı sistem aksının varlığı bu alanın tercih edilme sebeplerinden oldu.

Yapının tasarım kriterlerinin başında ilçe ve köy terminali yolcularına aynı yapı kabuğu altında fakat ayrı ayrı fuayeler çözümleme çabası bulunuyor. Bu amaçla 'Z' formunda brüt bir duvar yüzeyine iki ayrı yönden saplanan şeffaf fuayeler tasarlandı. Bu fuayelerin şeffaf tutulmalarının nedeni yapının hemen dışında oluşturulmuş peronların algılanırlığını arttırmaktır.10.000 m2 arazi üzerine tasarlanan bu yapı 1.200 m2 inşaat alanına sahip.

Yapının eski çevre yoluna bakan kısmında ilçe terminali fuayesi ve peronları, kuzey kısmında ise köy terminali fuayesi ve peronları planlandı. İlçe ve köy terminali fuayelerinden birbirine geçişler sağlandı ve her iki terminalin bilet satış ofisleri ayrı ayrı tasarlandı. Her iki terminal için tek bir noktada ıslak mekanlar ve teknik hacimler yapılandırıldı. İlçe terminali yolcu fuayesinde, terminal idaresi, acenta ofisleri, özel güvenlik ofisi, büfeler, mescitler, wc ler ve teknik hacimler yer alıyor."

Harita
Künye
Proje Yeri: Kayseri
Proje Tipi: Otogar
İşveren: Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Statik Projesi: Mehmet Uzun
Mekanik Projesi: Yusuf Koç
Elektrik Projesi: Rahmi Temiz
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2009
Arsa Alanı: 10.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1.500 m²

Pin It
Mimar

Bahadır Kul

Alper Aksoy

Ayşehan Cingöz

Meliha Tuba Dağhan