Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kadir Has Şehir Stadyumu

European Property Awards 2013 ödülüne layık görülmüş, Kayseri'de yer alan 33,000 kişi kapasiteli stadyum projesi.

Bahadır Kul Architects, projeyi anlatıyor:

Stadyum kavramı, ülkemizde uzun yıllardır ele alınmayan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum, ülkemizde 1960-1970’li yıllardan günümüze kadar tip olarak yapılan stadyumların ötesine geçmemiştir. Dünyada ise stadyumlara bakış açısı olimpiyatlarla değişmeye başlamıştır. 1970 yılından sonra inşa edilen olimpik stadyumlar kentlerin ve ülkelerin simgeleri olmaya başlamıştır. Olimpiyat kavramıyla yeni bir ilgi kazanan stadyumlar son yıllarda futbola olan ilginin artması ve gelişen yapı teknolojileri ile birlikte farklı bir boyut kazanmaya başlamıştır. Bu durum, dünyada ve ülkemizde futbol stadyumlarının ortaya çıkışını hızlandırmış ve ülkemizde de ilk örneklerinden biri olan Kayseri Stadyumunun doğuşunu getirmiştir. Bu bağlamda Kayseri için planlanmış bu yapı, fonksiyonu dışında, kent için simgesel bir yapı ve kentin modern-çağdaş yüzü olmuştur.

Stadyumun kentteki konumunun belirlenmesinde en önemli kriter, hızlı büyüyen kentin odaklarının kayması oldu. Bu bağlamda kent merkezinin yaklaşık 7 km dışındaki bu yeni konumunun kentin o bölgesine yeni bir sosyal merkez yaratması amaçlandı.

Kayseri Kadir Has Şehir Stadyumu, kent merkezi ile şehirlerarası otobüs terminalini birbirine bağlayan ana yol üzerinde konumlandırıldı. Stadyumun kuzeyinde eski çevre yolu, güneyinde ise kentin doğu-batı aksında ulaşımını sağlayan raylı sistem bulunmakta.

Seyirci tribünlerinin üstü, metal kaplı çatı kütlesi tarafından tamamen kapatılmıştır. Sabit olan bu çatıların, ana taşıyıcı konstrüksiyonları çelikten üretilmiştir. Çatının altında bulunan kedi yolunda saha aydınlatma sistemi, ses sistemleri ve tribünlerdeki seyirciler için infrared sistemle çalışan ısıtıcılar kullanıldı. Toplam oturma kapasitesi 33.000 kişi olan stadyumun alt tribün alanları 16.000 kişi, üst tribün alanları da 14.000 kişi oturabilecek şekilde planlandı. Tribün yerleşimi doğu, batı, güney ve kuzey olarak adlandırılırken, her tribün altında izleyiciler için yeterli sayıda WC grupları ve büfe alanı planlandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kayseri
Proje Tipi: Stadyum
İşveren: Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2009
İnşaat Bitiş Yılı: 2009
Arsa Alanı: 150,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 70,000 m²

Pin It
Mimar

Bahadır Kul