Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Nevşehir Üniversitesi Spor Kompleksi

Bahadır Kul Architects ofisinin 2013'te inşaatı biten Nevşehir Üniversitesi Spor Kompeksi yapısı.

Bahadır Kul Architects projeyi şöyle anlatıyor:

Nevşehir Üniversitesi kampüsü kent merkezinin kuzeyinde ve merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta, Avanos yolu üzerinde konumlanır. Yeni bir oluşum ve yapılaşma halindeki Nevşehir Üniversitesi kampüsü için tasarlanan Nevşehir Üniversitesi Spor Salonu, yalnızca içinde bulunduğu kampüsün değil, kentin de sosyal ve sportif gereksinimini karşılayacak kapasitededir. Nevşehir Üniversitesi Spor Salonu kampüsün sosyal ve sportif ihtiyaçlarını karşılamak için strüktürel olarak formüle  edilmiştir. Projenin teknik anlamdaki nitelikleri, mimari bir fark olarak  yorumlanabilir. Yapı iki katlı olarak tasarlanmıştır. Birinci kat teknik birimler ve ana spor mekanlarından oluşmaktadır. İkinci katta ise sosyal buluşma ve dinlenme alanları olan kafeler ve spor salonları bulunmaktadır.

Proje, teknik açıdan yeterliliğin yanı sıra mimari diliyle de kampüste öne çıkıyor. Kapadokya bölgesinin organik hali , tasarımda , yorumlanmış modern çizgilere dönüşür. Kapadokya bölgesinin pastel renklerin hakim olduğu topoğrafyası üzerinde beyaz , sarı , siyah gibi baskın renklerle tasarım, çarpıcı bir hal alıyor. Yapının heykelimsi ve ikonik formu ile kampüs içerisinde farklılık oluşturulması amaçlanmıştır. Özellikle organik dairesel şekiller ile Kapadokya bölgesinden ortaya çıkan modern formlara gönderme yapılmıştır. Seçilen beyaz, sarı ve siyah renkler ile topoğrafya arasında renk uyumu yakalanmak istenmiştir. Yapı formu ve cephedeki dinamik çizgiler ile bulunduğu yere ve işleve gönderme yapılmak istenmiştir ve böylece bir üniversite kampüsünde yer aldığını hissettirir.

Spor yapısı olması , üniversite kampüsü içerisinde yer alması , kullanıcı profilinin daha çok genç nüfustan oluşması, yapıda dinamizm , heyecan , adrenalin gibi kavramları öne çıkarıyor. Beyaz kabuk üzerinde yumuşak dönüşlerle yapıyı saran sarı renkteki hatlar bu özellikleri destekler nitelikte. Bu çizgilerin özel aydınlatma sistemleriyle birlikte gece de etkisini sürdürmesi düşünülmüştür.

Spor Salonu, 1200 kişilik seyirci kapasitesi, yeterli sayıdaki soyunma odaları, hakem-antrenör odaları, engelli kullanım alanları ile tenis, hentbol ve basketbol sporları için gerek antrenman, gerekse müsabakalara uygun standartlara sahip. Ayrıca salonda yetişkinler için 3, çocuklar için 3 olmak üzere toplamda 6 farklı eğim standartına uygun tasarlanan tırmanma duvarları mevcut. Bu tırmanma duvarları, çeşitli müsabakalara imkan verebilir nitelikte. Tüm bu teknik yeterliliklerin yanısıra spor salonunda kafeterya, fitness salonu, kondüsyon salonu, standart ölçülere sahip boks, güreş, taekwondo, squash, masa tenisi salonlarıyla; sauna, fin hamamı ve masaj odaları bulunuyor. 1200 koltuk kapasiteli tribünde basın ve protokole ayrılmış alanlar mevcut. Salon, protokol girişinin ayrı tutulduğu, sporcu, seyirci ve hakemler için bağımsız girişlere sahip.

Oturum alanı 4800, toplam inşaat alanı 8800 m²  olan yapının strüktürü, çelik ve betonarmenin bir arada kullanılmasıyla oluşuyor. Eğrisel formdaki kabuğu çelik makaslar taşır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Nevşehir
Proje Tipi: Spor Salonu
İşveren: TC Nevşehir Üniversitesi
Statik Projesi: Emre İstikam Proje ve İnşaat Hizmetleri
Mekanik Projesi: Yusuf Koç
Elektrik Projesi: Fuat Özpamuk
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 17.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 8.000 m²

Pin It
Mimar

Bahadır Kul