Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kayseri Buz Pisti

Bahadır Kul projeyi şöyle anlatıyor:

Başlarken:

Kayseri Buz Pisti, kentin batısında, şehir merkezine 9 km uzaklıkta, 10.000 m2 bir alan üzerine konumlandırılmış. Kent merkezinden raylı sistem, otobüs, minibüs ve özel araçlarla ulaşılabilen yapı, kentlinin spor hayatında yer almayı hedefler.

Yapının kütlesel tasarımında buz ve hava ilişkisi sorgulanmış, aralarındaki ilişki yapıya yansıtılmak istenilmiş. Sıcaklık ile erimeye başlayan buz kütlesinin günümüzdeki küresel ısınma ve kutuplardaki buzulların erimeye başlaması ile hatırlatıcı bir ilişki kurulmakta. İstenilen durum özellikle buz pistine gelen genç ve çocukların bu duruma uzak kalmamaları. Değişen iklimler, dünyanın yeşile olan farkındasızlığı ve insan hayatlarının değişimi üzerine düşünmek tasarım kaygılarından olmuş.

Mekansallaşma:

2.000 m² oturum alanına sahip olan buz pateni pisti, giriş kat ve asma kat olmak üzere iki kattan oluşur. Toplam inşaat alanı 2.600 m².

Kayseri Buz Pisti kent sakinlerine eğitim, eğlence ve spor amaçlı hizmet verebilmesinin yanı sıra ulusal ve uluslararası buz yarışmaların yer alması için tasarlanmış. Yapının 0.00 kotunda, 30x15 m ölçülerinde sentetik buz pisti, pist çevresinde izleme alanları, soyunma odaları, hazırlık bölümleri; +5.00 kotunda alt kot ve buz pisti ile görsel ilişkiyi koruyan kafeterya ve çocuk oyun alanı bulunmakta.

Cepheler & Dış Dünya:

Basamaklarla yükseltilen giriş platformu, yapıyla mekansal bir bütünlük oluşturup girişte yarı açık bir alan sunar. Girişe doğru uzayarak bir saçak oluşturan çatı, terasa üst örtü olurken, yapıyı dikdörtgen gibi net bir geometriye ulaştırır. Bu net prizma, amorf taşıyıcılar cephedeki amorf açıklıklarla birlikte farklılık kazanarak dikkat çekici bir hal alır.

Amorf açıklıklardaki renkli camlar, yapının eğlence ve spor amaçlı olduğunu doğrular.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kayseri
Proje Tipi: Spor Salonu
İşveren: Kayseri Büyükşehir Belediyesi
İç Mekan Projesi: Bahadır Kul Architects
Aydınlatma Projesi: Bahadır Kul Architects
Statik Projesi: Emre İstikam
Mekanik Projesi: Esra Mühendislik
Elektrik Projesi: Sıla Mühendislik
Fotoğraf: Bahadır Kul Architects
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Arsa Alanı: 10.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 2.600 m²

Pin It
Mimar

Bahadır Kul