Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

NEC

Kentler zaman içerisinde birbirlerinin üzerine tabakalar şeklinde inşa edildiler.

Truva, Roma, İstanbul buna en güzel örnek teşkil etmekteler. Kentlerin her tabakası inşa edildiği zamanın ekonomik, politik, sosyolojik ve teknolojik özellikleri ile şekillenir.Günümüzde kentlerin planlanma biçimi ile modern insanın fiziki ve ruhani gereksinimleri arasında kopukluk mevcut. Geçerliliğini yitirmiş, bazende hiçbir anlamı olmayan kent ve mekan tipolojieri ısrarla inşa edilmeye devam ediyor.

Nec bir manifesto ; kentleri algılama ve yaşama biçimimizi yeniden sorguluyor. Nec'te ekolojik şekilde yiyecek ihtiyacı karşılanır, tüketilir ve atıklar yeniden dönüştürülerek üretime geri döndürülür. Kent ulaşım ağları üzerine inşa edilmiştir ve bu şekilde zemin kullanımı minimuma indirilmiştir. Böylece toprak insanın ihtiyaçlarına cevap verecek ve ekosisteme saygılı biçimde serbest bırakılmıştır. Nec ulaşımı, devinimleri ve hayatı bir arada ele alır.

Nec, kentsel ile kırsalın birbiri içine geçtiği, hareketin ve yaşamın bir bütün olduğu yeni bir şehir modeli ortaya koyar. Kent yaşamı geniş rampalar ile kırsal alana bağlanır. Doğa ve insan süreklilik ve uyum içinde birlikte varolurlar.Kentin taşıyıcı karkası 100mX100m modülasyonunda karbon malzeme ile tasarlanmıştır. Özel yaşam mekanları, bu struktur içine yerleşir ve sisteme bağlanır. Bu "ev"ler de kullanıcısının gezegen üzerindeki hareketlerini takip ederek onunla birlikte ulaşım ağlarında hareket edebilirler.

Künye
Proje Tipi: Kentsel Tasarım
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
Proje Başlangıç Yılı: 2003
Proje Bitiş Yılı: 2013

Pin It
Mimar

Emir Drahşan

Alexandre Schrepfer

Guillaume Dufilho

Hung Yin Yen