Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kartalkaya Goldenkey Otel

Goldenkey Otel, Türkiye'nin 2000 m yükseklikte bulunan Kartalkaya kış sporları merkezinde inşa edilmiş 41 odalı bir otel yapısı. Binada iki adet restoran, bir cafe, lobi, çocuk oyun odası, lounge, SPA ve kayak odası hizmet vermekte.

Yayla mimarisinin hakim olduğu bölgede, proje klasik yayla evi ve şale tipolojilerinin modern bir yorumu olarak tasarlanmış. İç bahçe etrafında oluşturulan üç kütle, gün ışığından ve Köroğlu Dağları manzarasından optimum faydalanacak şekilde biçimlendirilmiş. Her odanın çevre manzarası ile olan ilişkisi farklı bir senaryo düşünülerek yerleştirilmiş. Mekan içindeki kişinin değişik devinimlerine göre değişen iç-dış ilişkisi, oyuncu bir dış cephe ortaya çıkarmış. Otelde 33 m2'lik standart odaların yanı sıra 40 m2'lik loft stilinde tasarlanmış dubleks suitler, geniş aile suitleri ve bir de içinde manzaraya hakim özel jakuzi bulunan 70 m2'lik dubleks loft bulunmakta. Özellikle odaların manzaraya konumları ve farklı pencere formları sayesinde otelde her kalışlarında misafirler, farklı bir odada kalıyor hissine kapılır. Genel mekanlar arası geçişlerin ve görsel bağlantıların süreklilik üzerine kurgulandığı yapıda, koridor oluşumlarından da kaçınılmış.

Turizm sektörü, özellikle son yıllarda hızla değişen ve gelişen bir özellik sergilemekte. Bir "butik otel" olarak ele alınan otelin ise ileride meydana gelecek değişimler göz önüne alınarak kendini zamanla yenileyebilecek bir yapıya sahip olması gerekmekte. Ayrıca bölgenin birinci derece deprem bölgesinde bulunması, inşaat süresinin hava şartlari dolayısı ile çok kısa olması ve kısıtlı bütçe, binanın yapı tekniğinin öneminin altını çizmekte. Taşıyıcı sistemden yola çıkarak yapı tasarlamak Aguste Perret'den bu yana modern mimarinin önemli baslangıç noktalarından biri olmuş. Yapı tekniği olarak Ala-Sawa prefabrik ard-germe beton teknolojisi kullanılmaya karar verildikten sonra tüm proje, sistemin en ekonomik, 12x2 m ve 12x9 m modülasyonundan yola çıkılarak tasarlanmış. Binanın zemin kat cephesi yine beton prefabrik cephe elemanlari, üst kat cepheleri ise aşırı hava koşullarına dayanıklı metal sac kenet ile kaplanmış.

Türkiye'nin 2004 - 2006 inşaat dönemi "en iyi beton prefabrik yapı" ödülüne layık görülen binanin iç mekanlarında ise doğal malzemelerin kullanımına ağırlık verilmiş. Kayrak taşı, meşe rabıta ve ahşap kaplamaların sıcaklaştırdığı otelin tüm bolumlerinde, brüt beton ve metal taşıyıcılar açıkta bırakılarak otelin mimarisi ve iç tasarımı tam bir konsept bütünlüğü içinde ele alınmış.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kartalkaya, Bolu
Proje Tipi: Otel / Motel
İşveren: Goldenkey Otelcilik
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2005
İnşaat Başlangıç Yılı: 2005
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 7.500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 4.000 m²

Pin It
Mimar

Lorenzo Sangiorgi

Emir Drahşan

Alexandre Schrepfer