Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

NLF

NLF, Türkiye'nin en büyük ve en gelişmiş şehirlerinden biri olan Bursa, Nilüfer ilçesinde konumlanması planlanan, Gökhan Avcıoğlu ve Dara Kırmızıtoprak tarafından tasarlanan yüksek katlı lüks konut projesi.

Proje alanı, Bursa ve Nilüfer'i doğu ve batıya bağlayan bir aks olarak hizmet veren ana yol üzerinde bulunur. Bu koridor, aynı zamanda raylı ulaşımla desteklenen ve çevresinde bir dizi alışveriş merkezleri bulunan bir aks oluşturur.

Proje, Nilüfer ve Bursa için bir nirengi noktası olması amacıyla tasarlandı. Program gereksinimleri, zeminde küçük boyutta iz bırakma istediği ile tasarlandığı için, yapı, çevredeki binalardan çok daha yüksek haline getirildi. Arazi büyüklüğü 2.250 ㎡ ve toplam inşaat alanı yaklaşık 40.000 ㎡olan bu projede, konut, ofis, dükkan, restoran ve sosyal aktiviteler için mekanlar tasarlandı. Bu işlevler, 137,5 m yüksekliğe ulaşan tek bir binada organize edildi. Konut kulesi, alışveriş için ayrılan 3 kat ve ofis için ayrılan 5 katlık bir taban üzerinde duruyor. Binanın en üst katında helikopter pisti altında bir lokanta yer alıyor ve misafirler için 360 derece engelsiz bir manzara sağlanıyor.

Bina formuna ana karakterini veren, dönerek ve farklı genişliklerde teras oluşturarak yükselen elipsler. Bu geometri, binaya yaklaşma açısına göre farklılık göstererek binaya benzersiz bir görsel bir görünüm veriyor.

Projede daha uyumlu bir etki sağlamak amacıyla az çeşit malzeme kullanıldı. Tasarımda kompozit ahşap paneller, beton, cam ve çelik olmak üzere dört ana malzeme bulunuyor. Teraslarda uygulanan kompozit ahşap paneller projeye daha sıcak genel olarak daha yumuşak bir görsel efekt vermek için yapmak için kullanıldı.

Künye
Proje Yeri: Nilüfer, Bursa
İşveren: İlbak Holding
Ana Yüklenici: ML Yapı, İlbak Holding
Statik Projesi: TMM Çelik, Gökhan Humbaracı
Fotoğraf: GAD Lab
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Arsa Alanı: 2,250 m²
Toplam İnşaat Alanı: 40,000 m²

Pin It
Mimar

Gökhan Avcıoğlu

Dara Kırmızıtoprak