Other Works
Similiar Projects

D Evi

Slash Architects tarafından tasarlanan ve Bodrum Mandarin Oriental Residences'da yer alan D Evi 375 metrekarelik iç mekanı ve 500 metrekarelik dış mekanı ile birlikte ele alınmış.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Konut, Mandarin sitesinin mimarisi ve tonları ile uyum içinde, maskülen tonlarda ve doğal malzemeler kullanarak tasarlanmıştır. Konut sahibinin zevkleri, yaşam alışkanlıkları ve hobileri göz önünde bulundurularak şekillenen konut 4 oda 1 yaşam alanından oluşmaktadır. Konut tasarlanırken Bodrum’un yasam alışkanlıkları düşünülerek iç mekan ve dış mekan bir tutulmuş, komple bir yasam alanı olarak ele alınmıştır. Evin her mahallinin dış mekan ile bütünleştirilmesi, terasa yerleştirilen yemek bölümü ve dış mekanda bulunan iç mekan hissiyatı veren oturma grupları ile sağlanmıştır. Tasarımda minimal bir yaklaşım ve sıcak bir ortam yaratmak hedeflenmiş, bu çizgi dış mekanda seçilen mobilyalar ve kompozisyonlarla yansıtılmış, bahçeye yayılmıştır.

Mekanda farklı köşeler oluşturulmaya çalışılmış; her köşede evin tasarım diline sadık kalınarak kendi içinde ele alınmıştır. Konuta girer girmez bizi dışarıya davet eden açıklık önünde yer alan dresuvar ve arkasında özenle aydınlatılan bonzai ağacı bizi karşılar. Titanium Black mermer ile döşenmiş dominant bir kitaplık duvarı bizi evin en dikkat çekici köşelerinden biri olan okuma köşesine yönlendirir, vizon tonlarda seçilen ikili berjer önünde yer alan pirinç ve cevizin hakim olduğu alçak sehpalar ile samimi bir köşe yaratılmıştır. Mermer kaplı duvar, mutfak için özel tasarlanan içki dolabı ile birleşir. Dolap ceviz tonlarında ahşap, koyu renkli sac ve gizli aydınlatmaların kullanıldığı farklı yükseklikteki içki ve bardakların sergilendiği bir cephe olarak karşımıza çıkar. Evin dinamik bir öğesine dönüşen duvar, gizli kapısıyla arkadaki odaya açılır.

Details
Project Location: Muğla, Bodrum
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Ali Doğaner
Photography: Yercekim Mimari Fotograf
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2015
Total Construction Area: 375 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Faruk Göksu

İpek Baycan Magriso

Şule Ertürk