+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Hikmet Avcı Evi

İzmir’in Urla ilçesinde yaklaşık 4000 metrekarelik alan üzerinde 750 metrekare inşaat alanı olan projede, topografya kullanılarak; giriş, özel alanlar, sosyal alanlar ve havuz farklı kotlara konumlandırılmıştır.

Kot farkı sebebiyle havuz, hobi odaları, cep sineması, hizmetli odaları gibi mekanlar alt kota, yaşama alanları, mutfak zemin kata ve yatak odaları üst katlarda konumlandırılmıştır.

Bina yapı itibariyle olabildiğince sade bir kütle kurgusu üzerinden gidilerek tasarlanmıştır. Bu bağlamda yeşilin içinde kurgulanan kütle beyaz renk ana belirleyici doku olmuştur. Binanın girişinde de 2 kat yüksekliğinde azami ışık alan galeri boşluğuna sahip giriş holü konumlandırılmıştır. Girişin yüksekte oluşturduğu saçak da villanın girişini betimleyici bir biçimde köşede konumlandırılmıştır. Villayı saran beyaz kuşak tüm bina boyunca devam ederek sürekliliği sağlamış, aynı zamanda farklı programların birbiriyle bütünleşmesine olanak sağlamıştır. Yapıda ayrıca doğal malzemelere gidilerek; Urla geleneksel taşları ve ahşap kullanılmıştır.

Details
Project Location: Urla, İzmir
Project Type: Single House
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: Avcılar İnşaat
Ana Yüklenici: Avcılar İnşaat
Project Start Date: 2013
Project End Date: 2013
Building Plot Area: 4,000 m²
Total Construction Area: 750 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Öznur Çakır
Contributing Architect(s)
Ayfer Güleç
Utku Tosun
Deniz Gökçe