Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı, Çerkeş LSV Doğal Yaşam Merkezi Ulusal Fikir Yarışması

Proje Raporu:

Lösev Çerkeş Doğal Yaşam Merkezi proje alanına baktığımızda alanın doğal ve ekolojik özelliklerinin istenen ihtiyaç ve aktivite programının doğal çevreye adaptasyonun son derece elverişli olduğu görülmüştür. Bundan dolayı alanın zamanla oluşmuş ekolojisini korumak ve sürdürülebilir kılmak adına yerleşim planı kurgulanırken doğal yapıya asgari müdahalelerde bulunmak birincil amaç olmuştur.

Alanın doğal yapısı ve zaman içinde kullanımından kaynaklanan doğal oluşumlar incelendiğinde zamanla kendiliğinden oluşmuş patika yaya aksının varlığı gözlemlenmiştir. Bu aks alana giriş noktası ile alan içinde konumlanmış göletler arasında bir bağ kurmaktadır.
Proje yerleşim kararları belirlenirken bu doğal aksın korunması ve aynı aksın güçlendirilerek alan içi işlevlerin eklemlendiği ana yaya omurgası olarak kurgulanması kararlaştırılmıştır.

İhtiyaç programında verilen Konaklama fonksiyonları bu ana yaya omurgası üzerine yerleşmekte ve lineer olarak
doğanın içine uzanmaktadır. Doğa rekreasyon alanlarına uzanan ikincil yaya yolları bu ana yaya omurgasına bağlanır.

Yaya omurgasını Etkinlik omurgası keser. Etkinlik omurgası yaya omurgasından aldığı insanları güneyde etkinlik alanlarına kuzeyde dereyi geçerek tarım ve hayvancılık alanlarına bağlar. Konaklama birimlerinin yerleştirildiği alanın kuzeyinden itibaren derenin karşı kıyısından öncelikli aromatik bitkilerin ve açık süs çiçeklerinin ekim alanları başlar. Hakim kuzeydoğu rüzgarının etkisi ile aromatik bitkilerin kokuları gün boyu konaklama bölgesini etkisi altına alır.
Alanın en kuzeyine seralar yerleştirilmiştir. Alanın en doğusuna, konaklama birimlerine en uzak noktaya hayvancılıkla ilgili alanlar, arada kalan bölgeye ise organik tarım alanları, organik sebze ve mevye yetiştirme alanları yerleştirilmiştir. Arsada bulunan dört adet yapay gölet zamanla alanın ekolojisinin bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle göletler doğal yapısıyla korunmuştur. Çevrelerinde yürüyüş ve bisiklet yolları planlanmış, gölet üzerinde su ile ilgili doğa rekreasyon aktivitelerinin yapılması için gerekli tesisler gölet kıyısında konumlandırılmıştır. Çocuk kamp alanı, arsanın yapılaşmadan uzak, en uygun noktaya, göletlerin kenarına yerleştirilmiştir. Doğaya dağılan yapısıyla Çerkeş Doğal Yaşam Merkezi insanların doğa ile iç içe olacağı mekanlar sunmayı hedefler.

Künye
Proje Yeri: Çerkeş, Çankırı
Proje Tipi: Diğer Eğitim Yapıları, Diğer Rekreasyon Yapıları
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
İşveren: LÖSEV
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Süleyman Akkaş

Nihal Şenkaya Akkaş