Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı, Vehbi Koç Vakfı Gölcük Eğitim ve Kültür Merkezi Davetli Mimari Proje Yarışması

Proje raporu:

Davetli bir yarışma için hazirlanmış bu projede, programda belirtilen farklı fonksiyonların dinamik, tek bir çatı altında birleştirilmesi temel kararı oluşturmuştur. Programdaki mekanların ihtiyaçlarına göre şekillenen bu çatı, çok amaçlı salon ve spor salonunda yükselirken, giriş kısmında alçalmaktadır. Spor salonu ve çok amaçlı salon, en az 7 metre yüksekliğinde hacimler gerektiğinden, bu mekanlar giriş cephesinde, mümkün olduğunca araziye gömülerek çözülmüştür.

Altyola bakan tarafta ise, araziye kısmen gömülü mekanlara güneş ışığının ulaşması için galeri boşlukları oluşturulmuştur. Arazide bulunan ağaçlara ve doğal bitki örtüsüne önem verilerek çevre en az müdahele ile düzenlenmek istenmiştir. Araziye, 1.2 kilometrelik bir yürüyüş parkuru, dinlenme kulubeleri, oturma elemanları, kaydıraklar yerleştirilmiştir. Binanın önünden geçen yürüyüş parkurunun, oluşturulan boşluklara (fay inceleme çukuru ve açık konser alanı) denk gelen yerlerinde yaya köprüleri planlanmıştır.

Servis mekanları ve ana fonksiyonlar birbirinden ayrı tutulup, 2 ayrı kütle olarak tasarlanmıştır. Bu ayırım, görsel olarak da bina boyunca devam eden bir su öğesi ile vurgulanmıştır. Ana fonksiyonların servis mekanlarına bakan duvarlarında ritmik yarıklar açılarak su öğesinin tüm mekanlardan hissedilmesi arzulanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Kocaeli (İzmit)
Proje Tipi: Kültür Merkezi
Proje Tipi Grubu: Katılımcı

Pin It
Mimar

Elmon Pekmez

Sezen Bilge

Kerem Erginoğlu

Hasan Çalışlar