Other Works
Similiar Projects

Tema İstanbul Satış Ofisi

Tema İstanbul Showroom, Halkalı İstanbul'da bulunan, toplam 1500 m2 alana sahip ofis binası ARKIV Seçkileri 2013'te yer alıyor.

Bina, öncelikle toplam 4.000 üniteden oluşan konut kompleksi, beş yıldızlı otel, eğlenceve alışveriş merkezinden oluşan Tema İstanbul'un satış ofisi ve showroom mekânı olarak işlev görmektedir. Bu bina, Tema İstanbul Konut Kompleksi'nin örnek dairelerini, 4.000 konut ünitesinin maketini ve proje görsellerini barındıran galeri mekânı, idari ve satış ofislerini barındırmaktadır.

Yapı, hergün binlerce otomobilin geçtiği TEM otoyoluna yüzünü dönen, yeşil, eğimli bir topoğrafyada, boşluğa doğru uzanır şekilde konumlandırılmıştır. Bina fonksiyonlarını barındıran kütlenin cephesi reflekte cam ile kaplanmıştır. Zeminle,siyah çakıldan oluşturulan bir yansıma havuzu aracılığıyla teması kesilmiş beyaz eliptik kaburgalar, fonksiyonel yapıyı sarar ve bütünleştirir. Gün içindeki zamana bağlı olarak, binayı saran kaburga, bağlam ile çeşitli etkileşimlere girer, dikkati kendine çeker. Gündüz, reflekte cam ile kaplı yüzeyi sayesinde, binanın fonksiyonel kütlesi hemen hemen görünmez hale gelir. Fonksiyonel kütlenin görünmezliği sebebiyle, binayı saran kaburga strüktür, uzayda yüzüyormuş gibi bir görsellik yaratır. Gece ise, kaburga strüktür aydınlatıldığı zaman, bina bir ışık heykeline dönüşür. Yavaş yavaş renk değiştirirken, karanlık içinde otonom bir obje halini alır.
Binanın fonksiyonel programı, üç katta dağılım gösterir. İlk eliptik kaburga içinden geçilen ve ahşap kaplı bir köprü ile girilen giriş katı,ana satış ofislerini, banka ofislerini, maket ve grafik panellerini içermektedir. Örnek dairenin sergilendiğibirinci kata ise, konut kompleksinin maketine bakan galeri mekanından geçilerek ulaşılmaktadır. Bodrum kat, idari ofisleri ve destek birimlerini içermektedir.

Yapının iç mimari konsepti, çeşitli objelerde ve yüzeylerde tek bir yeşil renk kullanarak mekansal derinlik hissini arttırmak üzerine kurgulanmıştır. İlk mekansal derinlik etkisi, ana giriş fuayesinin arka yüzeyinde yeşil kullanarak verilmiştir. Yeşil arka yüzey, ziyaretçinin dikkatini çekerek,ziyaretçiyi mekana davet eder.

Ziyaretçi yapıya girdiği andan itibaren, farklı yüzeylerde bulunan yeşil renk ile karşılaşır. Bu yeşil yüzeylere örnek olarak, ofis halıları, tuvaletlerin,servislerin ve örnek dairelerinemaye boyalı cam duvarları, asansör kabinlerinin pleksi kaplamaları, iç mekan peyzajı, ofis oturma elemanları, yönetici masasının ön paneli, yeşil Murano cam tüplerden oluşan merdiven avizesi ve yeşil renkli LED aydınlatmalar sayılabilir. İç mekan boyunca kullanılan yeşil renk, görsel işaretlerin bütünleşmesini ve yön bulmayı sağlar. Dış mekanpeyzajıda yeşil rengin bütünleştirici etkisini güçlendirir. Böylece, görsel devamlılık, iç mekan ve dış mekan arasındaki derinlik ve renk ilişkileri ile sağlanmış olur.

Map
Details
Project Location: İstanbul
Project Type: Sales Office
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Mesa, Kantur-Akdaş, Artaş, Öztaş Ortak Girişimi
Ana Yüklenici: Mesa, Kantur-Akdaş, Artaş, Öztaş Ortak Girişimi
Peyzaj Mimarlığı: Begüm Yazgan
Interior Architecture: Yazgan Tasarım Mimarlık
Lighting Project: Naveen Mehling
Structural Project: Probi Mühendislik
Mechanical Project: GN Mühendislik
Photography: Yunus Özkazanç, Kerem Yazgan, Rüya İpek Balaban
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2012
Construction Start Date: 2012
Construction End Date: 2013
Building Plot Area: 24.245 m²
Total Construction Area: 1.500 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan