Other Works
Similiar Projects

Ulus MC Evi

İstanbul Ulus’ta bulunan proje escapefromsofa tarafından 2022 yılında tasarlandı..

500 metrekareye yayılan ve iki dairenin birleşiminden oluşan yaşam alanında, koleksiyoner ev sahibi için galeri hissi veren bir koza yaratılmaya çalışıldı.

Projede, ev sahiplerinin kullandığı ortak alanlar birbiriyle ilişkili şekilde, mahremiyet gerektiren özel alanlar ise özerk biçimde kurgulanırken ferah, konforlu ve kompakt bir ev yaratma arzusu projenin kapsamını oluşturdu. 132 metrekarelik lineer salon evin kalbi olarak düşünüldü; yemek ve oturma alanı olmak üzere iki kanat şeklinde tasarlandı. Bu kanatların ara kesiti, kısmen bölücü bir duvar olurken, duvarın iki tarafında yer verilen şömineler her iki kanat için oturma-dinlenme alanlarını tanımladı. Öte yandan duvarın kısmen bölücü bir şekilde düşünülmesi, bu iki kanadın birbiriyle ilişki içinde olmasını sağladı.

Salon, yaşam alanının diğer bölümlerinden iki geniş sürgü kapı ile koparıldı. Mutfak ve TV Odası, ortak yaşam alanlarından özel alanlara ilerlerken evin her iki kanadında birer geçiş mekanı oldu. Hizmetli odaları, çamaşır odası, teknik oda, depo, WC ve banyo, bu iki koridorda sıralanırken yatak odaları da bu koridorlardan giriş aldı. Ebeveyn yatak odası, kendi içinde bir suit olarak düşünülerek giyinme odası ve ebeveyn banyosu ile birlikte planlandı.

Beyaz renk tonlarının hakimiyetindeki yaşam alanında, salonun duvarlarını kaplayan bej ahşap paneller escapefromsofa tarafından tasarlandı. Salonun yemek odası kanadında escapefromsofa imzalı yemek masasına Cassina sandalyeler eşlik ederken bu alan Moooi marka sarkıt aydınlatmalar ile tamamlandı. Bu kanadın şömine etrafındaki oturma alanında, Mozaik’ten alınan B&B Italia kanepe ve koltuklar, Atelier 1976 imzalı sehpalar ile birlikte kullanıldı. Salonun oturma alanı kanadındaki TV ünitesi, escapefromsofa tarafından projeye özel olarak tasarlandı. Cassina marka camel tonu koltuklar, Maxalto marka beyaz kanepeler ve Rezzan Benardete Interiors imzalı orta sehpa ile birlikte kullanılırken, bu kompozisyona kanepenin arkasında yer alan USM marka cam dresuar eşlik etti.  Bu kanadın şömine etrafındaki oturma alanında ise Cassina koltuklar, Mozaik’ten alınan Noguchi Coffee Table ile birlikte kullanıldı. Yatak odalarındaki mobilyalar escapefromsofa tarafından proje için özel olarak tasarlandı. Haluk Akakçe, Ayla Turan, Ömer Uluç ve Seçkin Pirim, yaşam alanında işlerine yer verilen sanatçılar oldu.

Details
Project Location: Ulus, İstanbul
Ana Yüklenici: Escapefromsofa
Interior Architecture: Escapefromsofa
Concept Design: Escapefromsofa
Construction Drawings: Escapefromsofa
Lighting Project: Escapefromsofa
Photography: İbrahim Özbunar
Project Start Date: 2022
Project End Date: 2022
Construction Start Date: 2022
Construction End Date: 2022
Total Construction Area: 500 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Mahmut Kefeli

Kerem Erçin

İrem Başer