Other Works
Similiar Projects

Yeni Nesil Öğrenci Yurtları

Torunlar G.Y.O’nun yatırımını ve uygulamasını gerçekleştirdiği, Yeni Nesil Kız ve Erkek Öğrenci Yurtları, İstanbul Esenyurt'ta bulunan Torium Alışveriş Merkezi’nin üst katında konumlandırılmış.

Renda Helin Design & Interiors, projeyi anlatıyor:

Kız ve Erkek Yurdu toplam 25,770 m²'lik bir alana yayılmış olup kız yurdu 708 kişi kapasiteli 195 oda, erkek yurdu ise 322 kişi kapasiteli 92 oda ile toplam 1030 öğrenciyi ağırlama imkanına sahiptir.

Projenin en temel amacı öğrencilere odalarında, kendi özel alanlarında üst segmentte bir konforu sunarken ortak alanlar sayesinde ise mümkün olduğunca sosyalleşmelerini sağlamaktır. Tek kişilik, üç kişilik ve dört kişilik oda tiplerini barındıran yurtlarda her bir öğrencinin kendine ait yatağı, dolabı ve çalışma alanı yer almaktadır. Bu alanlar, öğrenciler oda içerisinde yaşamlarını sürdürürken karmaşaya sebebiyet vermemek adına renklerle ve numaralarla sınıflandırılmıştır. Böylelikle, öğrenci ilk günden itibaren, banyo çekmecesinden dolabına kadar oda içerisinde kendine ait alanları net bir şekilde ayırt edebilmektedir. Mobilya düzenlemelerinde depolama alanlarına mümkün olduğunca yer verilmiş, öğrencilerin özellikle giysi, battaniye, valiz gibi temel eşyaları için alan yaratılmasına önem verilmiştir. Her oda kendi içerisinde, öğrencilerin ortak kullanımına yönelik olarak mutfak nişi, buzdolabı, tuvalet, duş ve lavabo barındırmaktadır.

Hem erkek hem kız öğrenci yurdunda ortak alanlar iki ana fonksiyona sahip konseptle birbirlerinden ayrıştırılmıştır. Bu iki konsept sesli ortak alanlar ile sessiz ortak alanlar olarak tanımlanmaktadır. Sesli ortak alanlarda fitness, yemekhane, dinlenme odası, iç bahçe, ortak mutfaklar plan bazında yan yana bir merkezde toplanmış ve mümkün olduğunca odalardan kopartılmıştır. Sessiz ortak alanlar kapsamına giren bilgisayar odaları, kütüphane ve etüd alanları ise öğrencilerin hızlıca ulaşabileceği şekilde, odalara daha yakın bir konumda kurgulanmıştır. Sinema ve karaoke odaları ise sessiz ortak alanlara veya odalara yakın konumda olsalar bile uygulanan özel ses ve akustik izolasyonları sayesinde gürültü oluşumu önlenmiştir.

Her iki yurtta da temiz hava alanları ve iç bahçeler oluşturulmuştur. İç bahçelerde öğrencilerin sosyalleşip yemek yiyebilecekleri ve aynı zamanda oturup çalışabilecekleri modüller ve merdivenler tasarlanmıştır. Bununla birlikte, spor sahaları, mescit alanları, çamaşırhaneler, revir odası, bavul odası ve rehberlik hizmetlerinin bulunduğu mekanlar tasarlanmış ve öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Her bir koridora, oda giriş kapılarına, tavan ve duvarlara özel bir renk verilmiş ve koridorlar bu renk sınıfına göre konumlandırılmıştır. Böylece öğrencilerin ve yurdu hiç bilmeyenlerin bile kaybolmayacağı şekilde bir geçiş sistemi tasarlanmıştır.

Torium AVM’nin atıl bölgelerinin yurt olarak değerlendirilmesi mevcut AVM’yi karma kullanımlı bir yapıya dönüştürmüş olup öğrenciler için büyük bir avantaj sağlamıştır. Böylece, her öğrenci AVM’de yer alan mağaza, sinema, tiyatro, kulüp ve etkinliklerden yararlanabilmektedir. Diğer tarafta, konumu sayesinde ulaşım ve otopark sorunu yaşanmayan ender yurt projelerinden biri olmuştur.

Map
Details
Project Location: İstanbul, Esenyurt
Project Type: Dormitory / Guesthouse
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Employer: Torunlar GYO
Ana Yüklenici: Torunlar GYO
Projcet Manager: Nurten Gülşan
Lighting Project: Torunlar GYO, Bahar Aydınlatma
Mechanical Project: Tanrıöver Mühendislik
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2018
Total Construction Area: 25,779 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Renda Helin Çilalioğlu Çizer