Other Works
Similiar Projects

Beyaz Ev

Beyaz Ev, Ümitköy'de kalabalık bir aile için tasarlanmış, yaklaşık 800 m²'lik, çatı ve bodrum dahil toplam 4 katlı bir villa projesi.

Öncelikle İşveren'in verdiği programın üzerine tasarımın programı yazılmış. Evin mekânları; giriş, vestiyer, yaşama alanı, mutfak, yemek bölümü, ebeveyn odası, çocuk odaları, çalışma odası, banyolar, kiler, giysi odası, hizmetli odası, depo, fitness, garaj, ayrıştırılmış, her bir birim, arsanın boyutlarından dolayı merkeze yerleştirilmiş, İşveren'in talebi üzerine asansör ve ana dolaşım merdiveni ile ilişkilendirilmiş. Odalar yanyanalık ilişkisinde değil, merkezle ayrı ayrı ilişkilendirilmişler. Merkezi şemanın bir avantajı, her odanın 2 yönden ışık almasını sağlaması. İkinci avantaj, dışarıda yaratılan pozitif mekanlar. Kollar daraldığı için bahçede, farklı boyut ve yönlerde mekanlar oluşmuş. Üçüncü avantaj, sirkülasyona birimlerin dışında minimum alan harcanması. Son olarak, her kol taleplere ve ölçülere bağlı olarak boyutlandırılabilecek esnekliğe tasarım aşamasında kavuşturulmuş. Tasarım sürecinde İşveren'le birlikte sistemin parçaları birlikte geliştirilebilmiş, hem birimler ayrı ayrı ele alınabilmiş, hem de bütünlük korunabilmiş.

Bir birimin merkezle ilişkisi hem planda hem kesitte çözülmüş, sistem kesitinin merkezden döndürülmesi ve tekrarı evin bütünündeki anlayışı belirlemiş. Fonksiyonel ayrışmaya karşılık, mekanda birbirine kaynaşma ve görsel ilişkiler arandığı için, dışarıdan tüm birimler tek bir kabukla birbirine bağlanmışlar. Yapı içinde hem birbirine akan mekanlar oluşurken hem de ayrışma şansı var. Bu esneklik, talebe göre mekanın şekillenebilmesini getirmiş. Birbirine akan mekanlar ile birbirinden ayrışan mekanlar aynı sistematiğin içinde varolabilmiş ve her an biri diğerine dönüşebilecek durumdadır. Sisteme ekstra esneklik katılabilmesi ve kolların gerekli durumlarda genişletilebilmesi için takılma ilişkisi ile sera, oturma köşesi, Wc, giysi dolabı için birimlere eklemeler-çıkmalar yapılmış. Tüm sistem, çatıda saçak yapan büyük teras döşemesi ile örtülmüş, zeminde de ahşap veranda ile bütünleştirilmiş. Sert zemin ve bitkisel peyzaj net bir şekilde ayrıştırılmış. Tüm organizasyonu belirleyen, tek sistem kesiti, aynı Ankara Arena projesinde olduğu gibi, dışarıda da veranda ve bitkisel peyzajda arsanın sınırlarına kadar sürdürülmüş. Bu sistem kesiti duruma ve gerekliliklere göre çeşitlendirilebilmekte, kesitin prensibi değişmeden ekleme, çıkartma, esnetme yapılabilmekte. Böylece sistematik ve esnek bir tasarım anlayışı ile yapıya giden yol çizilmiş.

Merkez, dışarıda salon ve yemek bölümü ile ilişkilenebilecek daha büyük bir veranda yaratılabilmesi için kuzey, doğu yönünde kaydırılmış, bu hamle aynı zamanda salon ve ebeveyn yatak odaları için arsanın çeperine kadar uzama şansı getirmiş, giriş küçültülmüş, merkez bozulmadan dengeler, birbiriyle karşılaştırmalı olarak küçük, büyük mekanlar hem yerini hem de boyutlarını bulmuşlar. Evde özellikle zemin katta birbirine akan ve bahçe ile birçok farklı yönden görsel ilişkide olan mekanlar yaratılmış. Tüm strüktür perde duvarla ve çeperden çözülmüş. Evin içinde sadece merkezde asansör ve merdivenin perdeleri var. Mekan bu sayede içeride esneklik kazanmıştır. İleride, özellikle üst katlarda mekanlar, zemin kattaki gibi birbirlerine bağlanabilirler, tam tersi zemin kat üst katlardaki gibi odalaşabilir. Eve adını veren beyaz renk, tüm sisteme fon oluşturmuş, çıkmalar, teras katı birimleri ise yansıtıcı bir yüzeyle kaplanmış.

Map
Details
Project Location: Ankara, Çankaya
Project Type: Single House
Employer: Ekmel Özbay
Consultant: Palmet Peyzaj
Peyzaj Mimarlığı: Yazgan Tasarım Mimarlık
Structural Project: Aydın Pelin-Can Binzet Mühendislik
Mechanical Project: GMD Mühendislik
Electrical Project: GMD Mühendislik
Photography: Yunus Özkazanç, Rüya Balaban
Project Start Date: 2009
Project End Date: 2010
Construction Start Date: 2011
Construction End Date: 2012
Building Plot Area: 922 m²
Total Construction Area: 800 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan
Contributing Architect(s)
Kamer Sağlam Yiğin
Hasan Daldal