Other Works
Similiar Projects

Yeşilköy Sahil Konutları

Yeşilköy sahilinde dar uzun bir parsel üzerinde bulunan mevcut bloklar yıkılarak, yerine yapılacak olan iki yeni apartman bloğu UrbAr Kentleşme ve Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Yapıda  kentsel dönüşümün getirdiği imar haklarından faydalanılmış, konutların Marmara Denizi ile kurduğu olgusal ilişkiler irdelenmiştir. İki blokta toplam sekiz adet konut planlanmış, cadde tarafında A Blok ve deniz tarafında B blok sırasıyla 150 ve 200 metrekare kat alanı olan, tek katlı ve iki katlı konutları barındırmaktadır. Bodrum katta ortak kullanılacak kapalı otopark ve sosyal alanlar ile açık havuz planlanmıştır. Sahil Parkı ve Yeşilköy İstanbul Caddesi arasındaki 8 metre yüksekliğinde kot farkı da mimari tasarımı yönlendirmiştir. Oldukça dar olan cadde cephesinden yayaların farklı seviyelerdeki blok girişlerine ulaşması için farklı kademelerde dış avlular ile konutların blok girişleri kendi seviyelerinden tasarlanmıştır. Araçlar için batı cephesinde rampa ile kapalı otoparka ulaşım planlanmıştır.

Konutların Marmara denizi ile ilişkisi kat planlarında giriş holü, mutfak ve salonun deniz manzarasına açılan geniş ve açık planlı birbirine akan mekanları ile kurgulanmıştır. Planda mutfak ara mekan işlevi üstlenerek evin daha özel odaları arasında geçişi sağlayan oturma odası ile akıcı bir mekandır. Evin manzaraya açılan salon, mutfak ve giriş holü mekanlarında zeminde Marmara mermeri, diğer odalarda ise ahşap parke ön görülmüştür. Dış cephede bahçe duvarları brüt beton, zemin ve bodrum kat dış cepheleri doğal ahşap yalı baskısı kaplama ile tamamlanmıştır. Bloklar parlak beyaz seramik paneller bitirilerek Marmara denizinin değişen doğasını yansıtması tasarlanmıştır.

Details
Project Location: Bakırköy, İstanbul
Project Type: Housing Complex
Proje Tipi Grubu: Konut
Employer: İnpaş İnşaat AŞ
Ana Yüklenici: İnpaş İnşaat AŞ
Structural Project: Ahmed Bozgeyik
Mechanical Project: Nebahat Arslan
Electrical Project: Remzi Aydın
Project Start Date: 2015
Construction End Date: 2016
Building Plot Area: 848 m2
Total Construction Area: 2,356 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Ali Kural