+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Döhler Natural Food & Beverage Ingredients Türkiye Merkez Ofis

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Dünya çapında birçok ülkede yer alan Döhler Natural Food & Beverage Ingredients Türkiye Merkez Ofisi tasarımı ve uygulaması 2018 Haziran ayında tamamlanmıştır. İstanbul Maltepe Ritim İstanbul bloklarında yer alan yaklaşık 2.300m²lik tek katta ofis ve laboratuvar alanları birlikte konumlandırılmıştır. Bir Alman firması olan Döhler’i tasarlarken Alman disiplini ve tarzının getirdiği yalın ve sade tasarım anlayışını Türk alışkanlıkları ile birleştirerek aynı zamanda sıcak ve renkli bir ortam yaratmaya çalıştık. Müşterimiz ve global tasarım konseptleri tarafından talep edilen gri/beyaz ağırlıklı tasarım dilini markanın kurumsalı olan mavi renk ve sıklıkla ahşap kullanımı ile monotonluktan çıkararak dinamik ve sıcak bir mekan yaratmayı hedefledik.

Yerleşim açısından ana kalemde laboratuvar ve ofis alanları birbirinden ayrılırken, ofis alanları da kendi içerisinde yarı açık müdür odalarının ve açık ofis alanlarının iç içe yer aldığı çalışma alanları, toplantı odaları ve kafeterya/sosyal alan olarak bölümlenmektedir. Ofis alanlarında bina yapısına uygun olarak yöneticiler köşeye konumlandırıldıktan sonra bağlantılı oldukları birimleri ve müdürleri açık/yarı kapalı sistem ile ışın şeklinde 2 cepheye yayılmaktadır. Toplantı odaları ise farklı bir cepheye yerleştirilerek çalışan sirkülasyonunun olduğu bölümden soyutlanmıştır.

Sosyal alanda mutfak ve oturma birimleri haricinde tüm çalışanların birlikte keyifli vakit geçirebilecekleri ve çeşitli aktivitelerde bulunabilecekleri tribün bölgesi yaratılmıştır. Laboratuvar alanları da hem mekanik hem hijyenik anlamda özelleşmesi gereği ile birlikte yine ofisin genel sirkülasyonundan ayrılarak farklı 2 cepheye alınmıştır.

Konsept ve uygulama açısından global Döhler merkezi tarafından da kabul gören projemiz dünya çapındaki Döhler ofislerinde uygulanmaktadır.

Map
Details
Project Location: Maltepe, İstanbul
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Döhler Türkiye Ofisi
Ana Yüklenici: Udesign Mimarlık
Mechanical Project: Çağrı Sistem Çözümleri
Electrical Project: Akgün Elektrik
Plumbing Project: Çağrı Sistem Çözümleri
Yangın Tahliye Projesi: Çağrı Sistem Çözümleri
Photography: Gürkan Akay
Construction Site Manager: Evren Erim, Aziz Şınık
Project Start Date: 2018
Project End Date: 2018
Construction Start Date: 2018
Construction End Date: 2018
Total Construction Area: 2,300 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Gökçen Hotaman

Yağmur Köylü

Umut Uzuner