Other Works
Similiar Projects

Gün + Partners Ankara Ofisi

Zemberek Tasarım tarafından iç mekan tasarımı yapılan Gün + Partners Ankara Ofisi Eskişehir Yolu üzerindenki Next Level iş merkezinde bulunuyor.

Zemberek Tasarım, projeyi anlatıyor:

Büyük bir ofis, rezidans ve alışveriş kompleksi dahilinde bulunan mekan, uluslar arası alanda önde gelen bir avukatlık bürosunun patent-trademark ofisi olarak kullanılmak üzere tasarlandı.

Kullanıcıların kendilerini ait ve rahat hissedip benimseyebileceği, rafine fakat dinamik bir yaklaşım; konsepti etkileyen ana kararlardan oldu. Firmanın kurumsal ve düzenli yapısı, sistematik bir plan çözümünü işaret ederken, ortak alanlardaki esneklik; ofisin kendi içinde birbirini destekleyen çalışma dinamiklerine bir altlık oluşturdu.

Avukat odalarının görsel mahremiyetlerinin esnek bir biçimde sağlanabilir olması ve stajyer avukat çalışma alanının ofis içindeki sirkülasyona temas edecek biçimde konumlanması bekleniyordu. Bu bağlam doğrultusunda, tüm çalışma odaları, binanın esas saydam cephelerine paralel olarak konumlandırıldı ve geri kalan hacim, tüm çalışanların ortak kullanımı ve sirkülasyon için ortak bir alana dönüştü. Orta alan ile çalışma odaları arasındaki sınır, binanın esas saydam cephesine paralel, ikincil bir çeper oluşturdu. Bu çeper, kullanıcıların duruma göre tercih ettiği görsel mahremiyet seviyelerini kendilerinin ayarlayabileceği biçimde, farklı geçirgenlik derecesindeki malzemeler kullanarak tasarlanmış kayar paneller kullanılarak oluşturuldu. Böylece, doğal aydınlatmanın, orta alana kontrollü bir biçimde geçişi de sağlanmış oldu.

Sekreterya bölümü, yarı geçirgen kitaplık üniteleriyle diğer alanlardan ayrıştırılıp özelleştirilirken, aynı zamanda orta alan dahilindeki hacimsel bütünlüğün sürdürülebilmesi amaçlandı. Ofis içindeki sirkülasyona temas edecek biçimde orta alanda konumlandırılan stajyer çalışma alanı ve ofis çalışanlarının kendi aralarındaki görüşmelerini yapabileceği ufak bir toplantı birimi, bu yarı geçirgen kitaplık üniteleriyle bütünleştirildi. Sekretarya arkasında bulunan toplantı odasının mahremiyeti, yine kullanıcıların esnek bir biçimde ayarlayabilecekleri kayar panellerle sağlandı.

Hareketli ikincil çeperin, mekandaki üç boyutlu algının ötesinde, deneyimlenebilmesi ve kullanıcılarla ilişki kurmasıyla beraber, verimlilik ve şeffaflık gibi ilkeler de kurgusal olarak iç mekana yansıtıldı. Bu çeperi oluşturan kayar paneller; cam, ahşap, metal mesh gibi farklı geçirgenlik seviyelerine sahip malzemeler kullanılarak tasarlandı. Beyazın hakim olduğu nötr ve sakin yaklaşımın, yeşil bitkiler, ahşap, mesh ve renkli cam gibi malzemeler ile dengeli bir kontrast oluşturulması amaçlandı.

Map
Details
Project Location: Ankara, Çankaya
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Gün + Partners Avukatlık Bürosu
Photography: Şafak Emrence
Project Start Date: 2015
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2016
Construction End Date: 2016
Total Construction Area: 320 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Başak Emrence

Şafak Emrence

Ece Ilgın Avcı

Cansu Sezer

Pınar Sünbül