Other Works
Similiar Projects

HM Commerce Center

Ankara'nın iş ve ticaret merkezi olarak gelişen İvedik OSB'de yer alan proje 15.243 m2'lik bir alanda ofis, otel ve mağazalardan oluşmaktadır.

Yapıda İvedik Organize sanayi bölgesi için bir merkez olma yaklaşımıyla simgesel bir etki hedeflenmiş, yakın çevresi ile uyumu sağlamak için sokaklar oluşturulmuş, çevredeki sanayi dokusundan ayrılan bir yaklaşım belirlenmiştir.

Blokların altında yer alan cadde mağazaları kot farkı kullanılarak çeşitlendirilmiş, cephede oluşturulan yüksek arkad ile alışveriş konforu artırılmıştır. Ayrıca mağazaların üst katlarında yeşil çatılı kafe-restoran alanları oluşturulmuş, ek olarak 1000 kişi kapasiteli çok amaçlı bir salon planlanmıştır. Ofis katlarında ise farklı kullanım senaryolarına uygun, çeşitli büyüklüklerde modüler çalışma alanları oluşturulmuştur. 65, 80, 90, 250 ve 500 m2 arasında değişen 67 adet ofis ve 90 m2 ile 710 m2 arasında değişen 55 adet mağazadan oluşmaktadır. 3 otopark katı, 4 mağaza katı ve 16 ofis katından oluşan bina toplam 55.400 m2 inşaat alanına sahiptir.

Cephe tasarımlarında, çevredeki metal cepheli ve metal çatılı yapıların monotonluğundan yola çıkılarak doğal taş tercih edilmiştir. Otel bloğunda ise ahşap kullanımıyla fonksiyonel ayrım vurgulanmıştır. Çatılarda, yeşil çatı ve ahşap döşemeler ile keyifli mekânlar elde edilmiştir.

Map
Details
Project Location: Yenimahalle, Ankara
Project Type: Offices, Hotel / Motel, Shopping Mall
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Hasmetal AŞ
Ana Yüklenici: Hasmetal AŞ
Interior Architecture: İpbüken Mimarlık
Structural Project: Tekta Proje
Mechanical Project: Demir Proje Mühendislik
Electrical Project: Aktif Mühendislik
Project Start Date: 2012
Project End Date: 2013
Construction Start Date: 2014
Building Plot Area: 15,243 m2
Total Construction Area: 55,400 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Mustafa Selçuk

Aykut Yıldırım
Contributing Architect(s)
Aydın Özgüneş