+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Unilever Algida Dondurma Fabrikası

Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı dünyada ilk LEED sertifikalı dondurma fabrikası ünvanını alan projeyi anlatıyor:

Konya’da organize sanayi bölgesinde 297,000 m2'lik bir alanda yer alan tesis toplam 55,000 m2 kapalı alanda kurulmuştur. Büyümelerin tamamlanmasından sonra yıllık 200 milyon litre dondurma üretim kapasitesine sahip olacaktır. Unilever’in, tüm dünyada gerçekleştireceği dondurma fabrikası tasarımlarına yön verecek bir örnek tasarım  oluşturması hedeflenerek planlanmıştır.Üretim prensipleri,malzeme seçimleri,mekansal organizasyon gibi konularda tekrar edilebilir, modüler bir tasarım yaklaşımı tercih edilmiştir.

Üretim ile doğrudan ilişkili hammadde deposu,karışım,üretim,paketleme,soğuk depo blokları doğu-batı doğrultusunda doğrusal olarak konumlandırılmıştır.Tüm tesisat,personel ve idari bloklar ise üretim bloklarının güneyinde  yine doğrusal olarak yer almaktadır. Bu kurgu; dondurma üretiminde büyük önem taşıyan soğutmanın yapılmasını sağlayan amonyak bloklarının kullanım alanlarına en yakın konumda yerleştirilmesine olanak sağlamıştır. Farklı yükseklikler ve genişliklerdeki blokların yapının yola bakan cephesinde yer alan bir kolonad ile ortak bir kurguda bütünleştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışan personelin hareketi de, yapının hijyenik alanlarının işleyiş prensiplerine uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Isı geri kazanımı, yağmur ve yüzey suyunun yeniden kullanımı, yerinde atık ayrıştırma gibi ileri çevre koruma kriterleri uygulanan fabrika, dünyadaki ilk LEED sertifikalı dondurma fabrikası ünvanını almıştır.

Map
Details
Project Location: Konya, Selçuk
Project Type: Fabrika
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel
Interior Architecture: Studio 13
Projcet Manager: Münevver Antczak
Structural Project: Erdemli Proje
Electrical Project: Enmar Mühendislik
Plumbing Project: Dinamik Proje Mühendislik
Project Start Date: 2011
Construction End Date: 2013
Total Construction Area: 52,250 m²

Pin It
Architects

Dilgün Saklar

Mehmet Emin Çakırkaya