+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Empera İdari Bina

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Makine halısı sektörünün lider markalarından Empera’nın genel müdürlük binasının tasarımını kapsayan proje, Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde, firmanın üretim tesislerinin bulunduğu arsa üzerinde gerçekleştirildi. Kısıtlı mimari referansa sahip bölgede tasarlanacak idari yapının bir nirengi noktası olması ve markanın güçlü kimliğini temsil etmesi istendi. Bununla birlikte iklim, çevredeki doğal bitki örtüsü, gün ışığının etkin kullanımı ve istenen karma işlev yapısı projeyi yönlendiren veriler oldu.

İç kurgu, zemin katta karşılama bölümü, tasarım ve operasyon ofisleri etrafında şekillenirken, birinci kat yönetim birimlerine, ikinci kat ise markanın ürünlerinin sergilendiği showrooma ayrıldı. Üçüncü kat yemekhane, lounge, toplantı odası ve terası içeren sosyal alanlar olarak ele alındı. Bu katta ayrıca, cephenin geri çekilmesi ile, manzaraya hâkim, gökyüzüne açılan, yarı açık bir teras tasarlandı. Binanın genelinde, tüm hacimlerin gün ışığı ve manzaradan en verimli şekilde yararlanması amaçlandı. Farklı birimler arasında istenen ayrışma mümkün olduğunca geçirgen biçimde çözümlenirken, yerine özel tasarlanan mobilyalarla iç mekânda süreklilik ve ferahlık algısı yaratıldı.

Ağırlıkla doğal bir malzeme olan tuğlanın kullanıldığı projede bölgedeki kırmızı topraktan ilham alındı. Tasarımın bir parçası olarak cepheye farklı türlerdeki bitkiler eklendi. Böylelikle, toprak-bozkır esaslı peyzajın yeniden ele alınmış bir ifadesi şeklinde yükselen yapı, dingin doğal çevrenin içinde rengi ve canlı dokusuyla ön plana çıkarıldı. Pencerelerin önünde hayat bulan yeşil ara yüz, karasal iklimin hâkim olduğu coğrafyadaki çetin manzaraya açılan iç mekânlardaki konfor duygusunun artırılmasına, kullanıcıların doğal yaşama temas etmesine olanak sundu. Girişinin geniş, davetkâr bir saçakla vurgulandığı yapı, bulunduğu alandan aldığı referansların çağdaş bir mimari yorumu niteliğinde tasarlanarak bölgenin çehresine yeni bir soluk getirme hedefi ile hayata geçti.

Map
Details
Project Location: Gaziantep
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Empera
Ana Yüklenici: 2D Yaşar Yapı
Projcet Manager: Nail Egemen Yerce
Lighting Project: LAB1 Aydınlatma Tasarımı
Structural Project: 2D Yaşar Yapı
Mechanical Project: 2D Yaşar Yapı
Electrical Project: 2D Yaşar Yapı
Plumbing Project: 2D Yaşar Yapı
Yangın Tahliye Projesi: 2D Yaşar Yapı
Photography: Yerce Art Photography, Emin Emrah Yerce, Ayça Taylan
Architectural Supervision: Yerce Mimarlık, ZAAS
Construction Site Manager: Turgut Yaşar
Project Start Date: 2016
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2018
Building Plot Area: 2,000 m²
Total Construction Area: 2,500 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Nail Egemen Yerce

Ayça Taylan

Zeynep Şankaynağı

Barış Çağlar
Contributing Architect(s)
Melike Kavalalı
Gökçe Demiral