+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Metrohm Türkiye Ofisi

Habif Mimarlık tarafından tasarlanan ofis yapısı Vadistanbul Bulvar'da yer alıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Metrohm Türkiye, genel merkezi İsviçre Herisau’da yer alan kimyasal analiz enstrümanları sektöründe öncü bir firmadır. İstanbul merkezli yeni ofislerinin tasarımında Habif Mimarlık olarak esas aldığımız, firmanın enternasyonal kurumsal kimliği korunarak bulunduğu şehrin yerel fikirleriyle beslenmesidir.

Vadistanbul Bulvar’da yer alan yaklaşık 750 m2’lik ofis alanında tasarlanan Metrohm Türkiye yönetim ofisi, ofis bloklarında projelendirme ve uygulaması yapılan ilk ofis katı olma niteliği taşımaktadır. Yerleşim olarak ofis yönetim alanları, açık ofis çalışma alanları, toplantı ve seminer alanları, laboratuvar, teknik servis, kalibrasyon odası ve teknik alanlar olarak bölümlendirilmiştir. Binanın çekirdek alanını çevreleyen sirkülasyon alanları planlanmış olup mekanlar cepheye komşu, gün ışığından yararlanacak şekilde konumlandırılmıştır. Sirkülasyon alanı ve mekânlar arasında çift cam modüler bölme sistemi mekânlar arası şeffaflığı korurken, birbirleri ile ilişkili mekânları bölümlendirmiştir. Firmanın mekân akustiği ile ilgili hassasiyeti mimari sistemlerin seçiminde etkin rol oynamıştır.

Metrohm’un kurumsal kimliğinin yeniden kurgulanıp yorumlanmasında sirkülasyon alanları için tasarlanan görsel imajlar majör rol oynar. Ofis genel sirkülasyon alanlarında kullanılan imajlarda dijital ara yüzde dünya ve İstanbul harita imajları kodlanarak ‘metrohm’ harflerinden oluşan bir tipolojiye dönüştürülmüştür. Böylelikle Metrohm firmasının kurumsal olarak dünyadaki ve İstanbul’daki varlığı ve lokasyonları vurgulanarak mekânsal kurguda yer alması planlanmıştır.

Ofisin genel aydınlatma, renk ve malzeme seçimleri steril ve plastik bir etki yaratmak üzere firmanın kurumsal renkleri korunarak yapılmıştır. Genel doku ve renklendirme Metrohm’un uluslararası kurumsal renkleri olan beyaz ve gri ağırlıklı kullanılarak planlanmıştır.

Map
Details
Project Location: İstanbul, Sarıyer
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Photography: Gürkan Akay
Construction End Date: 2017
Total Construction Area: 750 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Hakan Habif

Hande Karakaş