Other Works
Similiar Projects

Bank Standard

I-AM Azerbaycan'daki projeyi anlatıyor:

Azerbaycan'ın en büyük tasarruf bankalarından biri olan Bank Standard, marka kimliği ve şube iç mekan tasarımı için I-AM ile çalıştı. Bankanın var olan kurumsal kimliğini ve şubelerini daha insan odaklı ve çağdaş bir şekilde yeniden kurgulayan I-AM, projenin mimari uygulamasını da gerçekleştirdi. Yeni konseptiyle ilk Bank Standard şubesi Nesimi, 13 Mayıs 2015'te hizmete açıldı.

360° Marka Tasarımı

Farklı sektörlerden farklı firmalar için 360° marka deneyimleri yaratan I-AM, bu kez Azerbeycan'ın önde gelen bankalarından Bank Standard için yeni marka kimliği kurgusu, şube tasarımı ve proje uygulaması gerçekleştirdi. I-AM, Bank Standard ekibiyle gerçekleştridiği detaylı çalıştaylar sonrası kurgulanan konsept tasarımının merkezine 'İnsan Odaklı Bankacılık' fikrini yerleştirdi. Bu kapsamda, markanın samimi, davetkar ve erişilebilir karakteristik özelliklerini vurgulayan bir yapı kurguladı. Bankanın kullandığı logo, sade bir formda yeniden tasarlanarak daha net ve çağdaş hale getirildi. I-AM'in tasarladığı yeni marka amblemi, şube tasarımında da desen olarak belirli yüzeylere uygulandı.

'İnsan Odaklı' Tasarım

I-AM, oluşturduğu yeni marka kimliğinde ön plana çıkardığı erişilebilir, çevik ve güvenilir kişilik özelliklerini 'insan odaklı' bir tasarımla birleştirdi. Oluşturulan yeni şube konseptinde; ulaşılabilirlik ve şeffaflığı pekiştiren bir cam cephe tasarlandı. Şubenin maksimum görünürlüğünü hedefleyerek vitrin görevi üstlenen güçlü cam cephe; ürün ve servislere odaklanan alışılagelmiş ticari anlayışın aksine, müşteriyi merkeze alan yenilikçi bankacılık anlayışının yüzü olarak ele alındı.

Cephede ATM fonu olarak başlayan, iç mekanda önce self servis yüzeyine ve takiben gişe hizmetleri alanına yerleştirilen marka duvarı; bankanın genelinde uygulanan yalın ve modern iletişim dilini destekleyen önemli bir unsur olarak kurgulandı. Şube girişinde konumlandırılan karşılama ünitesi, müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda ilgili bölümlere yönlendirilmesi ve giriş anından itibaren alacakları hizmetin kalitesinin garantisi olarak konumlandırıldı. İç mekanda; navigasyonu kolaylaştırmak amacıyla yalın ve direkt yönlendirmelerin yanısıra, zemin ve tavanda kullanılan malzemelerle de tanımlı alanların vurgusu pekiştirildi.

Bireysel ve kurumsal müşteriler için ayrı tanımlanmış bekleme alanları; malzeme ve aydınlatma elemanlarıyla şube genelinden ayrışarak, konforlu oturma üniteleri ve ikram alanlarına ev sahipliği yapması amaçlandı. Yine girişte konumlandırılan interaktif medya ekranları, karşılama ünitesindeki sıramatik ile sıra numarası alma opsiyonu, self-service kiosk ve vezne ünitesi üzerinde sunulan dijital işaret dili gibi kolaylaştırıcı teknolojinin şubeye entegrasyonu ile kullanıcı deneyimi verimliliği arttırıldı. I-AM, mekandaki mobilyaların tasarım ve üretimini de yaptı. Ahşap, beyaz ve gri renkte tasarlanan mobilyalar, markanın kurumsal renkleri olan kırmızı ve mavi malzemelerle desteklenerek ferah bir mekan kurgusu amaçlandı. Farklı tipteki sarkıt aydınlatma ürünleri ile sıcak etki pekiştirildi.

Anahtar Teslim Deneyim

Tüm tasarım süreçlerinin yanında, projenin dekorasyon, mimari uygulama, mobilya üretim ve montajı, elektrik mekanik-uygulama süreçleri de anahtar teslim olacak şekilde I-AM Construct tarafından yapıldı. Üç aylık çalışma sonucunda tamamlanan Bank Standard Nesimi Şubesi 13 Mayıs 2015'te açıldı.

Details
Project Location: Bakü, Azerbaycan
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Architectural Project Team: Emre Kuzlu, Pınar Ünlü, İlknur Demirlenk, Ulya Köseoğlu, Gözde Yılmaz
Employer: Bank Standard
Ana Yüklenici: I-AM Construct
Interior Architecture: Emre Kuzlu, İlknur Demirlenk, Ulya Köseoğlu, Gözde Yılmaz
Projcet Manager: Emre Kuzlu, Ertuğrul Yurdakul, Zeynep Durukan
Concept Design: Emre Kuzlu, Pınar Ünlü, Vural Armutçuoğlu
Construction Drawings: Sedef Şener, Selami Bingöl, Cafer Corcor, Tuğçe Dadandı
Facade Design: Emre Kuzlu, Pınar Ünlü, Vural Armutçuoğlu
Grafik Tasarım: Yetkin Başarır, Gümrah Şengün, Mirza Erçin
Architectural Supervision: İlknur Demirlenk
Construction Site Manager: Selami Bingöl
Project Start Date: 2014
Project End Date: 2015
Construction Start Date: 2015
Construction End Date: 2015
Total Construction Area: 221 m2

Pin It
Architectural Offices
Architects

Emre Kuzlu

Pınar Ünlü

Vural Armutçuoğlu
Contributing Architect(s)
Seçkin Kahraman
Başar Bostancı