Other Works
Similiar Projects

ODTÜ Halıcı Yazılımevi

Tektonika Mimarlık tarafından tasarlanan ve 2001 yılında inşa edilen ODTÜ Halıcı Yazılımevi, Üniversite yerleşkesinin batısında yer alan Teknokent’in ikinci binası.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Yapı, yazılım geliştirme ağırlıklı nitelikli ofis mekanı olarak tasarlanmıştır. 5.500 m2 inşaat alanı olan bina, tasarım, yönetim, araştırma-geliştirme, rekreasyon-dinlenme ve servis işlevlerini barındırmaktadır.

ODTÜ-HALICI Yazılımevi’ne biçim veren ana ögeler, doğayla bütünleşen iç mekan, düşünsel ve sosyal iletişimi maksimize edecek şekilde tasarlanmış dolaşım ve servis mekanları ve dinlenme, araştırma, rekreasyon, otopark vb. işlevlerinin akıcı artikülasyonu olarak sıralanabilir.

Mekanların esnek kullanılabilmesi bir diğer önemli özelliktir. Ofis alanları, 25-900 m2 arasında kullanılabilecek özelliğe sahiptir. Bu durum, gelişmelerini hızla sürdüren firmalar için, taşınmak zorunda kalmaksızın, ihtiyaç duyulan mekansal esnekliği sağlamak açısından önemlidir. Hem içeriden hem de dışarıdan algılanan ve ‘signaletic’ özelliği olan kırmızı duvar, yapıyı gerçek anlamda ikiye bölmektedir. Bir taraf tek bir firmanın kullanımı, diğer taraf ise çeşitli firmalara kiralanan, ayrı girişleri olan, bağımsız ofis alanları olarak tasarlanmıştır. Kırmızı duvarın üst bölümündeki lineer yırtık günün değişik saatlerinde dolaşım aksına farklı renkler vermektedir. (güneş saati). Ofis alanları, doğal aydınlanan ve doğa ile bütünleşen bir karakterde ele alınmıştır. Yapının dış cephesine karakterini veren alüminyum güneş kırıcılar içeride ışık kontrolünü sağlamaktadır. Giriş Holü, çift kat yüksekliğinde silindirik ve şeffaf bir mekandır. Üstünde dairesel formda Toplantı Salonu yer almakta ve alçak yapının profilini giriş bölümünde yükseltmektedir.

Details
Project Location: Ankara, Çankaya
Project Type: Offices, R&D Building
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Halıcı A.Ş.
Ana Yüklenici: OR-DER
Structural Project: Danyel Kubin, Prota Mühendislik, Ali Tunçay, Tunçay Mühendislik
Electrical Project: Kemal Güravşar, Promete Mühendislik
Photography: Uğur Halıcı
Project Start Date: 1996
Project End Date: 1997
Construction Start Date: 1998
Construction End Date: 2001
Building Plot Area: 7.200 m²
Total Construction Area: 4.800 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Semra Teber Yener