Other Works
Similiar Projects

YDA Center

Yazgan Tasarım Mimarlık tarafından tasarlanan YDA Center Ankara’nın merkezindeki en önemli ana arterlerinden biri olan, tüm ulaşım noktalarının kesiştiği Eskişehir yolu üzerinde, Metro-Ankaray Söğütözü duraklarının tam üstünde yer alıyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Proje 3 ana elemandan; ‘Kentsel Plaza’, ‘High Flat Ofis’, ‘Park Alanı’ ve bu elemanları birbirine bağlayan bir ‘Kentsel Boşluk’tan oluşmaktadır. 

Kentsel Plaza, çepere yerleştirilen yapıların arasında, her yönden yapılara ve arsanın güneyindeki parka ulaşımın sağlandığı, farklı kotlarda avlular ve bu avluları bağlayan sokakların açıldığı, insanlara farklı alternatif yürüyüş yolları, vistalar, platformlar, çekim noktaları sunarak, Metro-Ankaray istasyonları ile ticari alanlar, kafeler, restoranlar, ofis girişleri, peyzaj alanlarını birbirine bağlayan, sosyal bir kent mekanıdır.

High Flat Ofis, farklı kotlarda sunduğu sosyal aktivite alanları, terasları, panoramik asansörleri ile çevresiyle üç boyutlu bağ kurarak kente açılmaktadır. Bulunduğu noktanın ticari ve kamusal potansiyelini üst düzeyde değerlendirmeye çalışan, yatırım değeri yüksek, kaliteli bir çevre içinde çağdaş bir mimari anlayışa sahip, kule ve yatay ofis tipolojilerinin birleştiği, teraslı, yeni nesil ofis ihtiyaçlarının gerektirdiği imkanlara olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Yapı, doğusunda 40 katlı bir kule, batısında arsanın üçgen şeklini de takip eden kavisli bir şekilde teraslanan diğer bir kulenin, yapının alt kısmında büyük bir Kentsel Boşluk yaratacak şekilde birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Ayrıca, yapının en yüksek noktasında, kent panoramasına her yönden hakim, Ankara’nın sosyal hayatında ayrıcalık yaratacak bir Roof restoran yer almaktadır.

Park Alanı, arsanın güneyinde bağımsız bir parselde, 13.000 m² peyzaj alanı içerisinde, zemin kotta 1 adet restoran-kafe, ofiste çalışanlar ve çevre konutlara hizmet edecek 1 adet kreş ve parkın altında Metro ve Ankaray'a da hizmet edecek bir kapalı otopark barındıran, yapısal yoğunluğun olduğu Çukurambar bölgesinde kentsel plaza ile birlikte nefes alma mekanları yaratacak ve tüm bölgeye hizmet edecek bir kent parkıdır. 

Kentsel Boşluk'la şekillenen High Flat Ofis, Kentsel Plaza ve Park Alanları ile hem yakın çevresine hem de şehre görsel olarak açılan YDA Center'ın, sadece bir iş merkezi değil mekânsal, görsel ve sosyal anlamda Ankara’da yılın her günü yaşayacak, canlı bir kent mekanı yaratması hedeflenmiştir.

Map
Details
Project Location: Ankara, Çankaya
Project Type: Offices, Car Parking
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: YDA İnşaat
Ana Yüklenici: YDA İnşaat
Structural Project: Taylan Karabey-Ercan Akman Mühendislik
Mechanical Project: GMD Mühendislik
Electrical Project: RAM Mühendislik
Akustik Projesi: Mehmet Çalışkan, Mezzo Studio
Project Start Date: 2013
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Building Plot Area: 88,000 m²
Total Construction Area: 370,000 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Kerem Yazgan

Begüm Yazgan
Contributing Architect(s)
Cem Başak